повернутися про нас пишуть:

Вінницькі відомості

Віктор Мельник

На перехресті вічності й сьогодні

Новий (це вже п'ятнадцятий) номер незалежного культурологічного часопису "Ї", що видається у Львові, надзвичайно міцно прив'язаний до поточного моменту – до нової фази війни на Балканах і майже патової ситуації в Косові.

Втім, маємо справу хіба що з позірною актуальністю, бо основою цього випуску є якраз опора на позачасовість, на необхідність зрозуміти сам феномен "балканської ментальності", без якого неможливо осягнути те, що відбувається в екс-Югославії. А тому, крім публіцистів-сучасників, центральне місце в журналі надається письменникам з даної території, які на наших очах стали класиками світової літератури. Насамперед це – автор "Хозарського словника" Мілорад Павич та Данило Кіш.

Останній до минулого року був практично невідомим українському читачеві і доходив хіба що через польську та російську мови – однак нині, після виходу двох його книг, ситуація змінилася. Публікацією статті про письменника і кількох його важливих творів "Ї" помітно доповнює наші уявлення про митця.

Але заодно – про саму Югославію, духовний феномен якої намагалися осмислити і попередники (згадаймо хоч би новелістику та роман "Травницька хроніка" Іво Андрича). Феномен цей був густо замішаний на трагізмі: іноді актуальному, як сьогодні, іноді "заснулому", як у пору відносного миру із глухим внутрішнім бродінням.

Павич та Кіш пішли далі, запропонувавши інтерпретацію подій у концепції постмодерну з його шаленою мішаниною стилів і підходів, з рівнозначністю різних варіантів розвитку подій, бо, зрештою, жоден із них в принципі не може вибитися за межі "колективного несвідомого".

Можливо, Балкани, з їхньою етнічною та релігійною переплутаністю, можна виразити найповніше тільки через пост-модерн. Тому й не приймаються паростки західноєвропейського раціоналістичного розв'язання проблеми регіону.

Але поряд з письменниками Югославії слово надано і оточенню. Наприклад, з Заходу – ірландцю Шеймасу Гіні, з Балкан – албанцю Ісмаїлу Кадаре

Як на мене, то в повній назві часопису бракує одного-єдиного слова – "інтелектуальний".