зміст
на головну сторінку

Войцех Ґермазяк

Генрик Бек – cвіт, побачений очима лікаря

 

Заголовок статті – це назва альбому, який видала в 2016 році з нагоди 120-ї річниці народження Генрика Бека Центральна медична бібліотека ім. Станіслава Конопки в Варшаві. Альбом, який містить понад 1653 акварелей з архіву бібліотеки, – це своєрідна хроніка подій з життя автора. Головна лікарська бібліотека володіє найбільшим фондом збережених акварелей цього виняткового лікаря. У майже 1000-сторінковому альбомі, поділеному на періоди творчості віддзеркалені події з життя Генрика Бека, його найближчі родичі, друзі, захоплення, а також професійна діяльність, медичні інструменти, колеги та жахіття Другої світової війни. Акварелі та малюнки професора за змістом метафоричні, символічні, нерідко це карикатури і гротеск. Чимало картин сюрреалістичні, і кожна з них віддзеркалює якусь окрему подію. Творчість Бека довоєнного періоду сповнена гумору і сатири. Характер творчості змінюються з початком війни. У ній домінує мотив смерті, але акварелі того періоду все ще насичені характерним для Бека гумором і сатирою. Повоєнні роботи Бека відображають поступове повернення до нормального стану. На них – епізоди роботи в Варшаві, переїзд до Вроцлава, постаті професорів і відроджене професійне життя.

Генрик Бек творив свої роботи на папері, пергаменті, кольоровому картоні, але часто використовував те, що було під рукою – бланки рецептів і сторінки з книжок. Замальовки він робив олівцем, малював найчастіше інтенсивно насиченими акварелями, слабо розведеними водою. Застосовував також змішану техніку, чорну і червону туш, гуаш. Інколи малював пером і тушшю, переважно у поєднанні з аквареллю і гуашшю. Іноді робив також колажі, використовуючи вирізки з газет, поштові марки, витинанки з паперу.

Більшість робіт Генрика Бека ще не виставлялася публічно. Цей альбом – перше у світі видання всіх збережених робіт митця.

 

Кандидат медичних наук Войцех Гермазяк - директор Центральної медичної бібліотеки ім. Станіслава Конопки

 


ч
и
с
л
о

85

2016

на початок на головну сторінку