зміст
на головну сторінку

Леонід Маркін

Вступ

 

Кожне покоління студентів і професорів медичного факультету Львівського університету, а в теперішній час – Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, робить свій внесок у розбудову світової науки через віддане служіння ідеалам істини, освіти, гідне і відповідальне виконання професійних обов’язків і своєї суспільної місії.

Свідченням цього є життєвий, професійний шлях і дії батька та сина – професора фізіології Адольфа Бека (1863-1942) і професора акушерства і гінекології Генрика Бека (1896-1946), випусника медичного факультету нашого університету 1920 року. Лікар-гінеколог за фахом, який працював, консультував і викладав у клініках Варшави (1921-1939), Львова (1940-1942) та Вроцлава (1946), учень відомого професора акушера-гінеколога Адама Фердинанда Чижевіча (Adam Ferdynand Czyżewicz), Генрик Бек був високоерудованим клініцистом, спеціалістом з широкими науковими інтересами, прекрасним учителем, який сміливо впроваджував у клінічну практику оригінальні спеціальні техніки, які до сьогоднішнього часу відомі в усних переказах, як «прийоми (маніпуляції) Бека».

Львів – улюблене місто Беків, в якому вони провели половину свого життя, проте через численні прикрі обставини для багатьох львів’ян, а також для широкої громадськості вони залишаться невідомими. Цьогоріч ми відзначаємо 120-річчя від дня народження та 70-річчя з для смерті Генрика Бека, що є гарною нагодою вшанувати пам’ять лікаря та митця реалізацією міжнародного проекту «Дороги Генрика Бека: медицина і мистецтво» (ініціатор і координатор проекту – проф. Оксана Заячківська), який дає можливість ознайомити з унікальною спадщиною світового значення широке коло людей.

Унікальний лікар, здатний швидко трансформувати свої знання на потребу викликам часу, очоливши військовий польовий госпіталь у Варшаві у вересні 1939 року, Генрик Бек мужньо знаходив сили та ресурси для допомоги стражденним і протистояння нацистам. Зберігаючи людську гідність і духовну свободу в умовах фашистської окупації Львова і Варшави, доктор Бек за переконаннями та діяльністю залишався лікарем навіть за відсутності усіх необхідних медичних засобів. Після 110 днів переховувань у руїнах міста після поразки Варшавського повстання, як однин з варшавських «Робінзонів Крузо», страждань від голоду та зневоднення, Генрик Бек під псевдонімом доктор Борн продовжував лікарську практику та підтримував моральний дух інших.

Генрик Бек – син видатного фізіолога професора Адольфа Бека, ректора львівського університету 1912-1913 рр. і під час Першої світової війни 1914-1915 рр., який залишався вірним університету та відстоював його академічні права, навіть під час військових дій. Вплив батька на становлення сина як особисті очевидний. Доктор Генрик Бек, окрім прекрасної освіти і широкого кола зацікавлень, реалізував свою креативність та екстраординарність у мистецтві, створивши понад півтори тисячі прекрасних малюнків і ставши унікальним документалістом життя Львова, Варшави й інших міст міжвоєнних років та трагічних часів Другої світової війни, які відтворюють для нас його світогляд, реалії життя та дух епохи, в яку він жив.

Щиро віримо, що читачу буде цікаве наше видання, в якому багато вперше опублікованих унікальних документів, особистих історій з життя Генрика Бека та його батька Адольфа Бека, які відтворюють як життєві колізії, так медичне середовище міжвоєнного та воєнного періодів Львова, Варшави та Вроцлава. Чудово виданий цьогоріч каталог повної збірки творчості Генрика Бека з варшавських збірок фондів і колекцій Центральної медичної бібліотеки та Інституту єврейської історії – своєрідний яскравий життєвий «документальний фільм» про цю непересічну людину – допомагає краще зрозуміти рецепт життя, естетичну діагностику часу, культури та жахіть війни від унікального симбіозу таланту Лікаря та Митця.

 

Леонід Маркін -  член-кореспондент Національної академії медичних наук України за спеціальністю акушерство та гінекологія,  віце-президент Української асоціації гінекологів, професор Honoris Causa, завідувач кафедри акушерства та гінекології Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького

 

 


ч
и
с
л
о

85

2016

на початок на головну сторінку