зміст
на головну сторінку

Участь Збройних сил України у програмі «Партнерство заради миру»

 

8 лютого 1994 року Україна підпи-сала Рамковий документ «Партнерство заради миру» (ПЗМ), а 25 травня цього ж року передала керівництву НАТО свій Презентаційний документ. В ньому визначені політичні цілі участі України в програмі ПЗМ, заходи, які планується здійснити для досягнення цих цілей, а також сили і засоби, що виділяються Україною для участі у програмі ПЗМ.

6 травня 1996 року від імені Уряду України була підписана Угода між державами, які є сторонами Північноатлантичного Договору, та іншими державами, які беруть участь у програмі ПЗМ, щодо статусу їх збройних сил, а також Додатковий протокол до цієї Угоди (ратифіковані Верховною Радою України 2 березня 2000 року).

9 липня 1997 року на саміті НАТО в м. Мадрид Президентом України було підписано Хартію про особливе партнерство між Україною та НАТО, яка фіксує політичні зобов’язання сторін на найвищому рівні і регламентує зміст «особливого партнерства» між Україною та НАТО.

Держави-учасниці програми «Партнерство заради миру» (держави-партнери):

1.Вірменія

2.Австрія

3.Азербайджан

4.Білорусь

5.Боснія і Герцеговина

6.Фінляндія

7.Македонія (держава-учасниця Плану дій щодо членства в НАТО)

8.Грузія

9.Ірландія

10.Казахстан

11.Киргизія

12.Мальта

13.Молдова

14.Чорногорія (держава-учасниця Плану дій щодо членства в НАТО)

15.Росія

16.Сербія

17.Швеція

18.Швейцарія

19.Таджикистан

20.Туркменістан

21.Україна

22.Узбекистан

 

Участь підрозділів Збройних Сил України у багатонаціональних військових навчаннях НАТО та НАТО/ПЗМ:

 

Багатонаціональні (міжнародні) військові навчання проводяться з метою підготовки штабів та підрозділів Збройних Сил України, вдосконалення навичок військовослужбовців Збройних Сил України до виконання завдань та набуття ними спроможності діяти спільно з підрозділами інших держав в міжнародних миротворчих операціях, у тому числі у складі багатонаціональних сил з підтримання миру. Навчання використовуються також для проведення оцінок підрозділів, залучених до заходів в рамках Концепції оперативних можливостей.

По своїй суті багатонаціональні військові навчання є комплексними заходами міжнародного військового співробітництва, що дозволяють в умовах, максимально наближених до реальних, всебічно вдосконалювати рівень бойової підготовки підрозділів Збройних Сил України та набувати рівень взаємосумісності і бойової готовності, необхідний для виконання ними миротворчих, гуманітарних, пошуково-рятувальних та інших завдань.

Довідково. Порядок підготовки та проведення багатонаціональних навчань регламентує низка відповідних нормативно-правових актів України, основними серед яких є:

-Конституція України;

-Закон України «Про порядок направлення підрозділів Збройних Сил України до інших держав»;

-Закон України «Про порядок допуску та умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України»;

-Указ Президента України від 19.01.02 № 52 «Про Порядок внесення і розгляду пропозиції щодо допуску підрозділів збройних сил інших держав на територію України для участі у спільних військових навчаннях»;

-міжнародні договори України у сфері оборони.

 

Збройні Сили України беруть участь в міжнародних військових навчаннях, починаючи з 1995 року. Одними з перших міжнародних військових навчань на території України були українсько-американське військово-морське навчання серії «Сі Бриз» та трьохстороннє українсько-польсько-британське тактичне навчання аеромобільних підрозділів «Козацький степ». Вони були започатковані з метою підготовки та нарощення бойової готовності підрозділів Сухопутних військ Збройних Сил України та Військово-Морських Сил Збройних Сил України, і є відкритими для представників та підрозділів збройних сил країн-членів НАТО та держав, що приєднались до програми ПЗМ. За більш ніж десятирічну історію проведення цих навчань в них взяли участь військові кораблі, літаки, підрозділи та представники від збройних сил 27 країн.

Основними міжнародними військовими навчаннями є «Козацький степ», «Сі Бриз», «Швидкий Тризуб/Rapid Trident», «Комбайнд Ендевор», військові навчання з підрозділами збройних сил сусідніх держав, а також в рамках функціонування регіональних багатонаціональних формувань.

Сценарії навчань «Козацький степ» та «Сі Бриз» передбачають проведення практичного тренування військ (сил) на морі, на суші та в повітрі. Участь в них підрозділів від країн-членів НАТО дозволяє безпосередньо шляхом спілкування віч-на-віч, обмінюватися досвідом між військовослужбовцями різних країн щодо виконання миротворчих завдань.

З метою підготовки офіцерів Збройних Сил України, які б могли бути залучені до складу багатонаціональних штабів, у 1998 році було започатковано проведення українсько-американського командно-штабного навчання за допомогою комп’ютерів «Щит миру» (з 2003 року «Швидкий Тризуб/Rapid Trident»). Останнім часом сценарії цих навчань ускладнилися і навчання проводяться із залученням військ та передбачають польову фазу.

Участь підрозділів Збройних Сил України в багатонаціональних миротворчих операціях та поступове набуття власного досвіду миротворчої діяльності дозволило започаткувати проведення міжнародних військових навчань з підрозділами збройних сил сусідніх держав, такими як Республіка Молдова та Республіка Білорусь, при цьому українські військовослужбовці в цих навчаннях вже виступали в ролі інструкторів.

Підрозділи родів військ Збройних Сил України також активно беруть участь в міжнародних військових навчаннях. Першими були зв’язківці, які з 1997 року щорічно є учасниками багатонаціонального військового навчання підрозділів зв’язку «Комбайнд Ендевор».

Військово-медичні підрозділи Збройних Сил України також є активними учасниками міжнародних військових навчань. Починаючи з 2003 року в рамках навчань «Сі Бриз», а з 2007 року багатонаціональне навчання медичних підрозділів «Медкер» не обходиться без українських військових медиків.

Міжнародні військові навчання за участю підрозділів та представників Збройних Сил України проводяться і в рамках функціонування регіональних багатонаціональних формувань, утворених відповідно до міжнародних договорів, учасником яких є Україна. Багатонаціональний (українсько-румунсько-словацько-угорський) інженерний батальйон «Тиса» (Створення багатонаціонального підрозділу «Тиса» ініційовано українською стороною у грудні 1998 року з метою оперативного реагування військових сусідніх держав на загрози повеней, а також кваліфіковану, високопрофесійну боротьбу із наслідками стихійних лих, що постійно загрожують країнам Карпатського регіону. Технічна угода щодо імплементації міжурядової Угоди про створення багатонаціонального інженерного батальйону «Тиса» була підписана 15 листопада 2002 року в м. Будапешт.), Чорноморська група військово-морського співробітництва БЛЕКСІФОР (Підписання Угоди про створення Чорноморської групи військово-морського співробітництва відбулося 2 квітня 2001 року в м. Стамбулі. Угода була підписана міністрами закордонних справ Болгарії, Грузії, Румунії, Російської Федерації, Туреччини та України. Головними напрямками діяльності є: пошуково-рятувальні операції, контроль морського судноплавства, операції з надання гуманітарної допомоги, боротьба з мінною загрозою, операції щодо захисту навколишнього середовища, евакуація біженців з необладнаного узбережжя, вогнева підтримка з морського напрямку під час проведення миротворчої операції, протидія всім видам морського тероризму.) та інші проекти передбачають проведення міжнародних військових навчань та активацій. Упродовж 2008 року керівництво багатонаціональним з’єднанням БЛЕКСІФОР здійснювалося українською стороною, а багатонаціональним інженерним батальйоном «Тиса» – у 2010 році.

Участь України в програмі ПЗМ передбачає залучення підрозділів зі складу Збройних Сил України до участі в Процесі планування та оцінки сил (ППОС) та проведення процедур самооцінки і оцінки НАТО на відповідність цих підрозділів вимогам, які висуваються до них під час виконання завдань в багатонаціональних миротворчих операціях. Сьогодні процедури самооцінки і оцінки НАТО підрозділів Збройних Сил України проводяться виключно під час проведення міжнародних військових навчань.

Зважаючи на значення міжнародних військових навчань щодо підвищення міжнародного іміджу України, їх вплив на рівень підготовки особового складу та підрозділів Збройних Сил України щодо набуття ними взаємної сумісності з підрозділами збройних сил країн-партнерів для виконання спільних миротворчих завдань в рамках міжнародних миротворчих операцій під егідою ООН, ОБСЄ та НАТО кількість міжнародних навчань з року в рік збільшується.

Проведення багатонаціональних навчань завжди має яскраво виражений приклад принципу «ціна/ефективність». Основним чинником, що обумовлює існування згаданого принципу є великий обсяг досвіду, що набувається за короткий час відпрацювання спільних дій у багатонаціональному середовищі. Видатки на проведення навчань здійснюються на взаємовигідній двосторонній основі. При цьому необхідно відзначити, що країни-партнери традиційно надають суттєву фінансову допомогу для проведення таких найбільш затратних навчань як «Сі Бриз», «Репід Трайдент» та інших.

Участь у спільних багатонаціональних військових навчаннях перш за все сприяє отриманню передового досвіду провідних країн світу та підвищенню рівня взаємосумісності органів управління та підрозділів Збройних Сил України з підрозділами країн-членів НАТО. Це практично стало невід’ємною складовою у підготовці підрозділів Збройних Сил України до участі у миротворчих операціях, відпрацьовувати спільні дії підрозділів в операціях з підтримання миру, пошуково-рятувальних та гуманітарних операціях.

 

Хронологія участі Збройних Сил України у заходах програми ПЗМ:

 

1994 рік – участь у 2 спільних військових навчаннях в рамках ПЗМ.

1995 рік – участь у 98 заходах, включаючи 11 військових навчань в рамках ПЗМ.

1996 рік – участь у 53 заходах, включаючи 18 військових навчань в рамках та «в дусі» програми ПЗМ, три з яких – «Щит миру-96», «Козацький степ-96» та «Карпатська безпека-96» – відбулися на території України.

1997 рік – участь у 157 заходах, включаючи 22 військових навчання в рамках та «в дусі» програми ПЗМ, два з яких – «Спільний сусід-97» та «Сі Бриз-97» – відбулися на території України.

1998 рік – участь у 100 заходах, включаючи 17 військових навчань в рамках та «в дусі» програми ПЗМ, два з яких – «Щит миру-98» та «Сі Бриз-98» – відбулися на території України.

1999 рік – участь у 156 заходах, включаючи 11 військових навчань в рамках та «в дусі» програми ПЗМ, два з яких – «Щит миру-99» та «Кооператив Саппорт-99» – відбулися на території України.

2000 рік – участь у 113 заходах ІПП. Крім того, було проведено 10 військових навчань в рамках та «в дусі» програми ПЗМ, три з яких – «Кооператив Партнер-2000», «Щит миру-2000» та «Козацький степ-2000» – відбулися на території України.

2001 рік – участь у 117 заходах, включаючи 10 військових навчань НАТО/ПЗМ.

2002 рік – участь у 118 заходах, з яких 9 – військові навчання. Навчання НАТО/ПЗМ CВ бригадного рівня «Кооператив Адвенче Ексчендж-2002» було проведено на території України.

2003 рік – участь у 152 заходах ІПП-2003, з яких 10 – військові навчання. Навчання НАТО/ПЗМ «Кооператив Партнер-2003» відбулося на території України.

2004 рік – участь у 175 заходах ІПП-2004 та 45 додаткових в рамках Робочої програми партнерства, включаючи 11 багатонаціональних навчань НАТО відкритих для партнерів та навчань НАТО/ПЗМ.

2005 рік – участь у 225 заходах ІПП-2005 та 37 додаткових в рамках Робочої програми партнерства, включаючи 10 багатонаціональних навчань НАТО відкритих для партнерів та навчань НАТО/ПЗМ.

2006 рік – участь у 208 заходах ІПП-2006 та 29 додаткових в рамках Робочої програми партнерства, включаючи 5 багатонаціональних навчань НАТО відкритих для партнерів та навчань НАТО/ПЗМ.

2007 рік – участь у 222 заходах ІПП-2007 включаючи 6 багатонаціональних навчань НАТО відкритих для партнерів та навчань НАТО/ПЗМ, у тому числі 1 на території України.

2008 рік – участь у 237 заходах ІПП-2008; включаючи 7 багатонаціональних навчань НАТО відкритих для партнерів та навчань НАТО/ПЗМ.

2009 – участь у 61 заходах ІПП-2009; включаючи 2 багатонаціональних навчань НАТО відкритих для партнерів та навчань НАТО/ПЗМ.

2010 – у відповідності до Індивідуальної програми партнерства між Україною та НАТО, заплановано участь 640 представників Збройних Сил України та Міністерства оборони України у 250 заходах, включаючи 7 багатонаціональних військових навчань НАТО/ПЗМ.

 


ч
и
с
л
о

77

2014

на початок на головну сторінку