зміст
на головну сторінку

Андрєй Ілларіонов

Четверта світова війна

 

Виступ на засіданні Комітету з економіки та безпеки Парламентської асамблеї НАТО. Вільнюс, 31 травня 2014

 

Протягом останніх місяців люди в усьому світі задаються питаннями про те, що відбувається?

Що все це означає: напад Путіна на Україну, окупація і анексія Криму, інтервенція російського режиму в Східну Україну? Які коротко- і довгострокові цілі Путіна? Де і коли він збирається зупинитися? (Якщо, звичайно, збирається). Я хотів би запропонувати вашій увазі мої відповіді, згруповані в десять пунктів. Я постараюся говорити стисло і буду радий відповісти на ваші запитання.

 

ПУНКТ ПЕРШИЙ

Ви напевно чули твердження про те, що зараз нібито відбувається «українська криза» або «криза в Україні». Це не так. Те, що зараз відбувається, не є ні «кризою в Україні», ні «українською кризою». Те, з чим ми маємо справу, - це не внутрішня проблема України, як це намагається представити Кремль. Це - війна. Це - війна Росії з Україною. Точніше: це - війна Путіна проти України. Причому дана війна є лише прологом (або вже першою главою) до набагато більш масштабної події, яка також називається війною, вона вже так і названа - «світовою війною». IV світовою війною. До цього визначення я повернуся трохи пізніше. Цей термін вибрав не я. Цей термін використовується кремлівською пропагандистською машиною; згідно з її твердженнями, IV світова війна ведеться Росією проти решти світу.

 

ДРУГИЙ ПУНКТ

У деяких аналітичних роботах нинішня війна описується як Холодна війна - або як повернення до ситуації минулої Холодної війни, або як початок нової Холодної війни. На мою думку, те, що відбувається зараз, не є поверненням до ситуації тієї Холодної війни, яка закінчилася на рубежі 1980-х - 1990-х років з досягненням політичного врегулювання в Европі. Чи не є це і новою холодною війною? Я б звернув увагу на те, що під час тієї Холодної війни, яка послідувала за ІІ світовою війною, не було випадків анексії території якої европейської країни, подібного до того, що сталася щойно з Кримом. Під час «класичної» Холодної війни бували спроби зміни політичних режимів в окремих країнах, але межі між вільним і невільним світом в Европі не змінювалися.

Є й інша істотна різниця між Холодною війною і нинішньої війною.

Під час Холодної війни не застосовувалися персональних санкцій. Були санкції іншого роду, але персональних санкцій не було. Таким чином, те, що відбувається зараз, - це не Холодна війна. Точне визначення цій війні ще дадуть аналітики і політики. У будь-якому випадку це не Холодна війна. Нагадаю ще раз, що пропагандистська машина Кремля називає її IV світовою війною.

 

ТРЕТІЙ ПУНКТ

Для багатьох ця війна зіграла роль свого роду сигналу тривоги. Можна почути твердження, що, мовляв, вперше російські війська вторглися на чужу територію. За словами таких людей, «ще кілька місяців тому все було прекрасно, у нас з Росією були чудові стосунки. І раптом все різко змінилося». Дозвольте мені нагадати вам, що не кілька місяців тому, а кілька років тому, саме - шість років тому - відбулася російсько-грузинська війна. Це була російська агресія проти незалежної Грузії, яка привела до вторгнення російських військ на грузинську територію і окупації двох областей Грузії, що становлять близько двадцяти відсотків грузинської території. Деякі з технологій тієї війни, російсько-грузинської війни, зараз знову застосовуються в Україні, деякі з них були оновлені. На жаль, уроки російсько-грузинської війни не були вивчені, не були засвоєні, ніяких висновків з того, що сталося зроблено не було. Широко поширилася зручна думка, згідно з якою провину в тому, що сталося шість років тому, поклали на президента Грузії Михайло Саакашвілі, його звинуватили у нібито скоєних ним помилках. Крім того, у багатьох було величезне бажання просто забути цей епізод.

Але три місяці тому в Україні не було ніякого українського Михайла Саакашвілі.

На чолі держави стояв Віктор Янукович, один з найбільш проросійських і пропутінських президентів на всьому постсовєтському просторі. Проте російські війська почали військову операцію з окупації і анексії Криму 20 лютого. Тобто це сталося за два дні до того, як пан Янукович підписав угоду з трьома лідерами опозиції і трьома европейськими міністрами закордонних справ, і за чотири дні до того, як пан Янукович втік з території України на борту російського військово-морського корабля.

Таким чином, ця російська агресія проти України не була реакцією на революцію Майдану, вона не була і відповіддю на повалення режиму Януковича.

Агресія почалася тоді, коли Янукович був повноправним і законним президентом України. Отже, для агресора зовсім неважливо, чи є в Грузії Михайло Саакашвілі або в Україні Віктор Янукович або ж який-небудь інший лідер у будь-якій іншій країні, яка розглядається російським керівництвом як така, що входить у сферу його імперських інтересів. Незалежно від конкретних особистостей така країна може стати об’єктом російської агресії.

 

ЧЕТВЕРТИЙ ПУНКТ

Понад двадцять років тому не було ні російсько-української війни, ні російсько-грузинської війни. Зате були війни в Абхазії, Південній Осетії, Придністров’ї. Якщо і є щось в анексії Криму та в операції з дестабілізації Східної України, за що можна було б подякувати їх авторам, так це за те, що всьому світу були відкрито продемонстровані ті методи і технології, які використовувалися тим самим агресором у всіх цих випадках, а саме - в Абхазії, Південній Осетії, Придністров’ї, під час російсько-грузинської та російської-української воєн - з участю в бойових діях російського спецназу, так званих «добровольців», чеченців, дагестанців, південних осетин, інших.

Ще раніше подібні операції за участю схожих «зелених чоловічків» були проведені по окупації і анексії не територія колишніх совєтських республік два з гаком десятиліття тому, а трьох держав Балтії у 1940 році.

Я хотів би привернути вашу увагу до невеликої брошури, поширеної серед делегатів цієї Асамблеї - «Уроки Історії. Тиха окупація 1940». У ній продемонстровані деякі методи, застосовані проти країн Балтії у 1940 році, які застосовувалися понад двадцять років тому в Придністров’ї, шість років тому в Грузії, а зараз застосовуються в Україні. Хотів би подякувати нашим литовським організаторам за випуск цієї брошури, надзвичайно важливої для розуміння історичного зв’язку між усіма цими актами агресії.

Строго кажучи, сліди застосування деяких їх цих методів можуть бути виявлені і раніше, в часи так званої Жовтневої революції в Росії.

Такі методи включають в себе насильницький державний переворот, встановлення режиму терору, тортури і вбивства політичних супротивників, фальсифікації результатів виборів і референдумів, створення пропагандистської машини для промивання мізків, формування авторитарних або тоталітарних режимів - в Росії, на Кубі, в Північній Кореї, в інших країнах.

 

П’ЯТИЙ ПУНКТ - УКРАЇНА

Зрозуміло, це величезна тема, яку зараз неможливо охопити повністю. Але я хотів би зазначити, можливо, найбільш важливий процес, що відбувається в Україні протягом останніх двадцяти з гаком років, з моменту проголошення її незалежності після розпаду СССР, це процес поступової, але досить швидкої політичної вестернізації країни. Іноді вона приймає форми українізації, але по суті своїй це поширення західних інститутів на все більшу частину території України, а також поширення европейських моделей поведінки серед все більшого числа жителів України.

На виборах 1991 прозахідна орієнтація, західні цінності, прозахідні політики отримали підтримку лише в трьох з двадцяти п’яти областей України.

Кордон між західно-орієнтованими регіонами і, я б не сказав, проросійськими, я б сказав, просовєтськи-орієнтованими областями швидко переміщалася з північного заходу України на її південний-схід. На якийсь час могло скластися враження (воно було хибним), що в 2000-х роках процес застопорився, оскільки приблизно половина країни регулярно голосувала за так званих «помаранчевих», прозахідні сили, а інша половина - за так звану «біло-синю коаліцію», за просовєтські сили в Україні. Насправді ж процес вестернізації тривав і вельми інтенсифікувався, особливо при президентах Ющенку і Януковичуа. До літа 2013 публічна підтримка прозахідних, проевропейськи-орієнтованих сил в Україні з великим відривом випередила підтримку так званих проевразійскіх сил. Зрозумівши, що Україна назавжди залишає просовєтську, орієнтовану на схід, проевразійскую сферу імперського впливу, Путін почав свою антиукраїнську війну.

 

 

ШОСТИЙ, ПУНКТ - ПЕРЕДІСТОРІЯ ТА ІДЕОЛОГІЧНЕ ОБГРУНТУВАННЯ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ

Ця війна почалася не випадково, вона не була несподіванкою, Путіна ніщо не «примушувало до втручання в українські справи», як стверджують деякі, ніщо не «змушувало» його захоплювати Крим. Ця війна ретельно планувалася і готувалася протягом кількох років. На шляху до неї було кілька важливих етапів, які необхідно відзначити.

Для корпорації офіцерів КДБ/ФСБ, яка поступово захоплювала владу в Росії в 1990-х роках і дійшла-таки до влади (я б сказав навіть - до абсолютної влади) в 2000-х роках, Україна ніколи не була самостійною, незалежною державою.

25 березня 1999 в ретельно організованою автокатастрофі на шосе Бориспіль-Золотоноша був убитий В’ячеслав Чорновіл, дисидент і правозахисник ще совєтських часів, лідер Народного руху Рух і кандидат на президентських виборах в Україні 1999 року.

Розслідування, проведене СБУ, встановило, що для проведення цієї операції в Україні було направлено кілька груп офіцерів ФСБ.

Сліди серйозної підготовки до широкомасштабної агресії проти України простежуються як мінімум з літа 2003 року, коли Путін визнав неприйнятним, щоб Київ, «мати міст руських», місце знаходження стародавньої Києво-Печерської Лаври, знаходився б за межами Російської Федерації.

Пізніше увазі Путіна була запропонована легенда (як потім з’ясувалося, фальсифікована) про хрещення в 989 р. князя Володимира Святославовича в грецькому місті Херсонесі (по-російськи Корсунь, нині розташований в межах міста Севастополя).

Таким чином, виходило, що два святі місця Російської Православної церкви, до якої належить більшість населення Росії, а саме - Київ і Херсонес - виявилися не в Росії, а на території України. Це було сприйнято як неприпустимий стан речей, тому був розроблений план по поверненню цих святих місць під російський контроль.

5 вересня 2004 ще один кандидат у президенти України, Віктор Ющенко, був отруєний діоксином і після цього ледь вижив.

До методів пропагандистської війни проти України додалися радикальні засоби: масовий підкуп українських офіційних осіб і чиновників, а також підривні дії.

Пряме військове втручання було визнано допустимим наприкінці 2004 року - після того, як тодішній президент України Леонід Кучма під час зустрічі 2 грудня з Володимиром Путіним у ВІП-залі аеропорту Внуково-2 відповів відмовою на вимогу останнього застосувати силу проти київських демонстрантів, а також після остаточної перемоги Віктора Ющенка в третьому турі президентських виборів 26 грудня 2004 року.

Один з варіантів російської військової кампанії проти України з можливим застосуванням ядерної зброї недалеко від Києва був Написано 21 квітня 2008 року і опубліковано у «Русском журнале» під заголовком «Операція « Механічний апельсин»».

За три тижні до цього, 4 квітня 2008 року, під час саміту НАТО в Бухаресті В.Путін заявив Джорджу Бушу-молодшому, що «Україна - навіть не держава», що практично половина території України є «споконвічно російськими землями», переданими Україні Росією.

Протягом наступних п’яти років розроблялася концепція так званого «Русского мира».

Відповідно до цієї концепції, немає таких національностей, як українці чи білоруси. Українці, білоруси та росіяни - це субетнос одного російського народу, вони, отже, повинні бути об’єднані під дахом однієї держави.

Публічно ця концепція була проголошена 27 липня 2013 в Києві, під час офіційної церемонії святкування 1025-річчя хрещення Русі.

Цитую пана Путіна: «на дніпровській купелі, на київській купелі було зроблено вибір для всієї Святої Русі. Тут було зроблено вибір для всіх нас. Наші з вами предки, які жили на цих територіях, зробили цей вибір для всього нашого народу. «Для всього нашого народу» - я кажу так, маючи на увазі, що, безумовно, ми розуміємо сьогоднішні реалії, є і український народ, і білоруський, і інші є народи, і ми з повагою ставимося до всієї цієї спадщини, але в основі лежать, безумовно, наші спільні духовні цінності, які роблять нас єдиним народом ... думка про єдність заходу і сходу Русі, яка почалася тут, ще раз повторю, у київській і дніпровськії купелі, завжди була присутня як на сході, так і на заході, де проживав наш народ». У цій промові Путін вперше перейшов від застосування стосовно України прийменника «в» (використовуваного в російській мові по відношенню до держав, але не по відношенню до територій) до застосування прийменника «на» (використовуваного в російській мові щодо територій, але не щодо держав). Замість того, щоб говорити «в Україні», як він це робив протягом багатьох років, Путін став говорити «на Україні», тим самим даючи ясно зрозуміти, що він не визнає статус України як суверенної держави, а вважає її лише територією.

Два дні потому звинуваченнями Головного санітарного лікаря Росії Г.Онищенко на адресу кондитерської компанії «Рошен» російський уряд розвернуло санітарну, торгову і економічну війну проти України.

Пізніше, в листопаді 2013 р. ці дії переросли в кампанію дипломатичного тиску, що змусили Януковича відмовитися від підписання Угоди про Асоціацію України з ЄС.

Військові дії, як я вже зазначав, почалися 20 лютого 2014 року.

Ця дата позначена на медалі, викарбуваній на замовлення Міністерства оборони Росії «За возвращение Крыма. 20 февраля - 18 марта 2014».

Нова ідеологічна концепція отримала подальший розвиток під час прес-конференції Путіна 17 квітня 2014 року.

Вперше в історії Росії (це слід підкреслити, це історична подія) Путін заявив, що у російської нації існує «виключно потужний генетичний код ... саме цей наш генний код ... є одним з наших головних конкурентних переваг в сьогоднішньому світі ... російська людина, або, сказати ширше, людина «русского мира», перш за все думає про те, що є якесь вище моральне призначення самої людини, якесь вище моральне начало. І тому російська людина, людина «русского мира», звернена більше не в себе, коханого ... ». Однією з головних рис, властивих російському генетичному коду, на думку Путіна, є його здатність і готовність померти перед на очах у всіх: «тільки у нашого народу могла народитися відома приказка На миру и смерть красна»». Це вже принаймні другий публічне звернення Путіна до теми російського генетичного коду і до теми необхідності жертвувати життями співвітчизників. Здається, вперше він заговорив про це 23 лютого 2012 р., в День Совєтської Армії і Військово-Морського Флоту, на передвиборному мітингу в Лужниках, коли він процитував лермонтовське: «Умремте ж под Москвой, как наши братья умирали! И умереть мы обещали...».

Після прес-конференції 17 квітня 2014 машина російської пропаганди вийшла на принципово новий рівень, а її ударні пропагандисти приступили до роз’яснення публіці значення того, що було сказано керівництвом.

Один з таких пропагандистів, пан Мамонтов, 29 квітня заявив, що війна, яка розгортається буде «війною Росії проти решти світу». Сергій Курґінян (ще один ветеран пропагандистських війн з тих пір, як він працював на главу КҐБ генерала Крючкова, який очолив спробу державного перевороту в серпні 1991 р.) пояснив, що нинішня війна буде не ІІІ, а IV світовою, оскільки ІІІ світовою була Холодна війна, що закінчилася на початку 90-х років. Ще один пропагандист, Сергій Марков, у статті в «Moscow Times» від 14 травня 2014 роз’яснив, що метою війни, розв’язаної Путіним, є розкол Заходу: ворожий Росії Англо-саксонський світ повинен бути розгромлений, а дружня Континентальна Европа повинна стати союзником Росії .

 

СЬОМИЙ ПУНКТ

Нинішня кампанія, розгорнута Путіним, протікає на трьох рівнях і має три мети.

Перший рівень - Україна: Україна повинна бути або путінської, або її не повинно бути як незалежної і суверенної держави.

Другий рівень - створення так званого «Русского мира».

Під єдиним дахом російської держави має бути створений «Русский мир», який повинен возз’єднати найбільший розділений народ у світі - росіян. Це гасло - точне відтворення гасел нацистської пропаганди 1930-х років, під час підготовки Німеччини до ІІ Світової війни. Подібне ж формулювання було потім використане Слободаном Мілошевичем при спробі створити так звану Велику Сербію. У «Русский мир» включено чотири категорії населення:

по-перше, етнічні росіяни, незалежно від того, де вони проживають;

по-друге, всі російськомовні, незалежно від їх національності;

по-третє, всі співвітчизники, які коли-небудь проживали на території СССР і їх нащадки;

по-четверте, всі співвітчизники, які коли-небудь проживали на території Російської імперії і їх нащадки.

Концепція «Руського світу» - це не фантазія, придумана дивакуватими людьми.

Державна Дума Росії деякий час тому прийняла закон про співвітчизників, що створює юридичну основу для їх військового захисту за кордоном. Крім того, був прийнятий ще один закон, який дає право російським військам діяти за межами кордонів Росії.

Третій рівень цієї війни має своєю метою Захід.

Західний союз необхідно розколоти на два табори. Відповідно до цієї концепції Англо-саксонський світ включає в себе США, Великобританію, а також так звані «прифронтові держави». Судячи з усього, цей термін був запозичений з часів боротьби проти апартеїду в Південній Африці. До «прифронтових держав» відносять Польщу і три країни Балтії. Ця частина Західного союзу повинна бути розбита. Залишилася «Континентальна Европа», яка або повинна стати щодо путінської Росії нейтральною, або навіть, можливо, стати її союзником.

 

ВОСЬМИЙ ПУНКТ - ХАРАКТЕР ВІЙНИ, НЕКОНВЕНЦІОНАЛЬНА ВІЙНА

У багатьох сенсах нинішня війна є війною нового типу, особливо в тому, що стосується нових способів ведення війни, або в тому, що стосується виведення старих способів ведення війни на новий рівень. Зараз для визначення цього явища використовуються різні терміни, такі, як гібридна війна, нестандартна війна, неконвенціональні війна. Однією з особливостей такої війни є одночасне застосування всіх методів і технологій, поєднання використання технологій м’якої і жорсткої сили.

Серед цих методів і технологій слід відзначити деякі, в яких агресор, як можна бачити, досяг певного досконалості:

-Розвідка і контр-розвідка;

-Інформаційна, дезінформаційна і пропагандистська війна, в даний час стала потужним інструментом впливу;

-Кібервійна;

-Широке використання спецпідрозділів;

-Широке використання неурядових акторів (бізнес, НУО, релігійні оорганізаціі, криміналітет, приватні особи), які діють порівняно незалежно, але під загальним керівництвом і централізованим управлінням;

-Широке використання підривних дій;

-Широке застосування тактики терористів (включаючи використання жінок і дітей як живого щита під час нападу на військові і цивільні об’єкти);

-Енергетична війна;

-Економічна війна, включаючи торгові, санітарні, фінансові та інші інструменти;

-Корупція виведена на принципово новий рівень, практично перетворившись на оптові закупівлі політичного і військового керівництва в країнах, що є цілями агресивного впливу. Прикладом такої країни виявилася, зокрема, Україна;

П’ята колона» в Україні, інших постсовєтських державах, на Заході, включаючи европейські країни;

-Так званий Путінтерн, путінський Інтернаціонал, нежорстке об’єднання різних політичних партій і політичних діячів, підтримуваних Путіним і підтримуючих Путіна.

Одне з найважливіших спостережень, яке можна в цьому зв’язку зробити, є пом’якшення і повне зникнення ліній фронту - чітких і зримих політичних чи військових кордонів.

Лінії фронту можуть проходити скрізь, всередині будь-якої країни. Мабуть, це головна особливість нової, неконвенціональної, IV світової війни.

 

ДЕВ’ЯТИЙ ПУНКТ - НЕОБХІДНІСТЬ МАТИ СТРАТЕГІЮ ПРОТИДІЇ

Як слід відповідати на ведення неконвенціональної війни? Настав час для створення і розробку стратегії протидії. Без наявності такої стратегії важко досягти результату.

По-перше, необхідно зрозуміти те, що йде війна.

Це не жарт, не випадковість, не помилка, не кошмарний сон. Саме по собі це нікуди не піде і не розсіється. Це війна. І, як на будь-якій війні, в ній можна програти або виграти. Чому ви віддаєте перевагу, залежить від вас.

По-друге, необхідно зрозуміти природу проблеми, що є перед нами, якою є агресивний путінський режим.

Цей режим агресивний і всередині країни - щодо власного народу, і щодо національного руху чеченського народу, і стосовно демократичної опозиції, і щодо бізнесу. Він агресивний і за кордоном - щодо Грузії, щодо України, щодо країн Балтії, до інших країн. На жаль, цей режим завдяки перемогам в Україні останнім часом помітно зміцнився, і завдяки цьому забезпечив собі серйозну підтримку значної частини російського населення. Таким чином, тепер ми маємо справу не тільки з правлячим режимом, але й зі значною частиною російського суспільства, що схиляється до реваншизму і ревізії сформованого світопорядку. Це необхідно розуміти.

По-третє, необхідно усвідомити необхідність підготовки середньо- і довгостроковій стратегії, подібної «Чотирнадцяти пунктів» Вільсона під час І Світової війни, Атлантичної Хартії під час ІІ Світової війни, Фултонівської промови Черчілля і Доктрини Трумена під час Холодної війни.

Це необхідно для того, щоб бачити довгострокові цілі і знати головні інструменти, необхідні для їх досягнення.

По-четверте, необхідно усвідомити вже зроблені помилки.

Зараз я не кажу про них, але якщо будуть питання з цього приводу, то готовий на них відповісти.

По-п’яте, необхідно прийти до згоди з приводу середньо- і довгострокових цілей цієї стратегії протидії.

Є відповідний проект документа. В даний момент він розглядається і обробляється. Це перший крок, але ніяк не останній.

 

ДЕСЯТИЙ ПУНКТ

Про деталі стратегії протидії зараз немає можливості говорити докладно. Але деякі ключові елементи можна відзначити.

По-перше, у військовій сфері цілком очевидно, що перемога у війні неможлива без адаптації існуючої військової доктрини до нових реалій.

«М’які» методи впливу викликають захоплення, але самі по собі вони не можуть зупинити силовий вплив. Як ми бачимо, у новій, так званій «гібридній» війні, традиційні, конвенціональні методи ведення військових дій не завжди є достатньо ефективними.

По-друге, одним з найпотужніших знарядь нинішньої агресії стала інформаційна, дезінформаційна, пропагандистська війна.

Можна бачити, як громадяни однієї країни за іншою стають жертвами цієї пропагандистської війни. Першою жертвою стала значна частина жителів Росії, потім частина населення України, потім жителі деяких інших країн, включаючи і країни Західної Европи. Протидія у цій сфері - надзвичайно делікатна тема, оскільки зараз важко назвати інструменти, які можна використовувати, в той же час зберігаючи в недоторканності найважливіші свободи - свободу слова і свободу інформації. Необхідно розробити технології, що дозволяють зберігати ці свободи і разом з тим поставити заслін необмеженій пропагандистській війні, що стала надзвичайно небезпечною зброєю.

У сфері міжнародного права необхідно розробити нове визначення агресії.

Зараз є визначення агресії, прийняте Генеральною Асамблеєю ООН в 1974 р. У нових умовах воно явно потребує зміни і доповнення. У 1939 р., коли СССР напав на Фінляндію, Ліга Націй обговорила це питання і протягом двох тижнів ухвалила рішення про виключення агресора з Ліги Націй. У наш час, 75 років по тому, агресор здійснив вже два явних нападів на незалежні держави, окупував їх території, анексував Крим, але нічого подібного тому, що було 75 років тому, не відбулося. Слід подумати, що можна зробити з агресором в нових умовах. Правовим результатом застосування такої стратегії може стати документ на зразок Гельсінської Акту-2, що підтверджує недоторканність кордонів у Европі, який повинен бути підписаний всіма учасниками, включаючи і російське керівництво - або нинішнє, або майбутнє.

 

СФЕРА ПОЛІТИКИ

Теорія демократичного світу стверджує, що демократичні режими не воюють один з одним. Міжнародна практика в цілому це підтверджує. Саме тому стратегічно дану проблему можна вирішити лише перетворивши Росію на демократичну державу, скільки б часу цей процес не зайняв. Це - єдине стратегічне вирішення нинішньої кризи і єдиний спосіб закінчити всі ці війни - від російсько-української до IV світової. Певною мірою схожа проблема існувала у вигляді німецької проблеми в ході II cвітової війни. За визначенням це абсолютно особливий розділ стратегії. При цьому слід пам’ятати, що ніхто не може бути впевнений у тому, що не буде розпочата нова війна, ще більш ретельно підготовлена, з більшою кількістю жертв і великим кровопролиттям, якщо Росія рано чи пізно не стане демократичною країною. Тільки тоді ми зможемо досягти більш-менш стабільного стану, більш-менш міцного миру, з Европою, що стала цілісною, вільною, демократичною, що втішається миром для усіх своїх країн-членів і всіх своїх сусідів.

 


ч
и
с
л
о

77

2014

на початок на головну сторінку