зміст
на головну сторінку

Александр Ватлін

Совєтське відлуння у Баварії 1918-1919 років

 

Радянська республіка в Баварії почалася як фарс,

 а закінчилася як трагедія.

П. Фреліх

 

Die Raeterepublik begann dort als ein Zwitter von Farce und Idylle ...

Clara Zetkin an Lenin 30/04/1919

ПЕРШІ ПЕРЕМОГИ

 

Баварія на рубежі ХХ століття вважалася однією з найконсервативніших частин Німеччини, що зберегли патріархальний уклад життя і шанували місцеві традиції. У 1871 році вона увійшла до складу кайзерівської імперії, підкорившись прусської військової силі, але зберегла за собою ряд особливих прав і привілеїв, перетворювали її на державу в державі. Баварці демонстрували прихильність біло-блакитному стягу династії Віттельсбахів, яка правила в країні більше семисот років, і не приховували свого презирства до вискочок-прусаків, які відповідали їм взаємністю. Політичні колізії накладалися на конфесійний розкол двох Німеччин - католицької та протестантської. Якоюсь мірою Баварія була схожа на американський Південь напередодні Громадянської війни в США, але ще більше - на підкорену, але непокірну Шотландію у складі Британської імперії.

І світова війна стала серйозним випробуванням для баварської відособленості. Володарі дум мюнхенської інтелігенції на хвилі серпневого підйому 1914 закликали земляків перейнятися «прусським духом», забути старі порахунки і в єдиному строю німецьких племен рушити на ворога [1]. Війна дійсно уніфікувала соціальні та політичні процеси. Хоча на фронтах билися окремі баварські частини, загальні тяготи і перемоги поступово виковували загальнонімецький менталітет. Не відставав від фронту і тил. Мюнхен, що був в передвоєнні роки «притулком художників і поетів», радикально змінив свій вигляд. У місті активно розвивалися промислові підприємства, які обслуговували потреби армії, пансіонати і санаторії альпійських передгір’їв перетворилися на шпиталі, на вулицях яскраві вбрання змінив сумовитий колір польових мундирів.

З кожним новим військовим роком змінювалися і настрої основної маси городян. Робітники, дрібні службовці та солдати мюнхенського гарнізону, втомлені від тягот і жахів світової війни, почали бачити в баварському уряді сліпих виконавців волі німецького кайзера, який, своєю чергою став іграшкою в руках власного генералітету [2]. Мюнхен, як і інші міста країни, перебував на напівголодному пайку. Баварські селяни поверталися до натурального господарства і не звертали уваги на потреби городян. Бачачи розвал державної влади, вони ігнорували обов’язкові поставки продовольства, вважаючи за краще відправляти продукти на «чорний ринок». Від традиційних вірнопідданих настроїв не залишилося і сліду: у найвіддаленіших селах селяни останніми словами лаяли «пруських свиней» і власного короля [3].

До осені 1918 роки тільки політичні сліпці могли ще міркувати про шанси на перемогу і перспективи Великої Німеччини. Мюнхенські госпіталі були переповнені пораненими та інвалідами, які формували в місті запасні частини і відправлялися на фронт буквально з-під палиці. Після виходу з війни Австро-Угорщини по Мюнхену поповзли чутки, що війська Антанти готові перейти через Альпи і окупувати Верхню Баварію. В очікуванні авіанальотів городяни почали готувати бомбосховища, запасатися найнеобхіднішим на випадок можливої ​​облоги.

Революція спалахнула в баварській столиці на три дні раніше, ніж у Берліні. У день першої річниці революції в Росії, 7 листопада 1918 року, в центрі Мюнхена відбувся масовий мітинг, головним гаслом якого був «Мир за будь-яку ціну!».

Вимоги якнайшвидшого припинення війни та проведення демократичних реформ об’єднали широкий спектр політичних сил від поміркованих лібералів до крайньолівих.

Тріумфальний хід радянської влади вулицями міста тривав всього один день і був очолений соціалістом Куртом Ейснером, який кілька місяців до того провів у в’язниці за свою антивоєнну діяльність. Ні державні установи, ні офіцери не чинили скільки-небудь помітного опору революціонерам, що вривалися в міністерства і казарми. А революціонери обмежувалися оголошеннями, що влада відтепер переходить до Рад робітничих і солдатських депутатів, які будуть обрані в самий найближчий час.

Наступного дня з міста втік останній з Віттельсбахів, які давно вже були предметом постійних насмішок гострих на язик баварців. Зібралася на своє перше засідання Революційна робітнича рада, що складалася з кількох десятків активістів, яка проголосила Баварію «вільною державою» з республіканським правлінням, а Ейснера - головою революційного уряду. Акт відмови від влади, підписаний Людвігом III, кілька днів по тому, був вже простою формальністю [4].

Прихована конкуренція Баварії і Пруссії продовжувалася і після краху кайзерівської імперії. По всій країні влада перейшла в руки місцевих Рад, тон в яких задавали соціал-демократи. Проте їх партія - СДПН - в 1917 році пережила розкол. З її складу вийшло ліве крило, що утворило НСДПГ - партію незалежних соціалістів. У Берліні главою революційного уряду став лідер СДПН Фрідріх Еберт, майбутній президент Веймарської республіки. Курт Ейснер представляв партію «незалежників» з Баварії.

Програма уряду Ейснера, що з’явилася 15 листопада, фіксувала досягнення першого етапу революції і пропонувала вельми туманну політичну перспективу, заснованої на «довірі до духу мас» і націленої на «перетворення колишньої потреби в нову епоху vollkommen verbuergter Freiheit und sittlicher Achtung» [5]. Більш конкретним було тимчасове розпорядження про діяльність робочих, солдатських і селянських Рад, прийняте 26 листопада. Поради протиставлялися і «парламентській говорильні», і виконавчій владі традиційного трибу. Вони повинні були контролювати останню, будучи виразником інтересів трудящих мас. У розпорядженні не був прописаний механізм вирішення конфлікту інтересів: за Радами визнавалося тільки право скаржитися на дії місцевої адміністрації в Мюнхен, що на той момент звучало абсолютно нереволюційно [6].

Втім, наприкінці 1918 року було не до прокладання шляху у світле майбутнє. Уряду Ейснера довелося займатися розміщенням військ, які поверталися з фронту, і продовольчим забезпеченням цивільного населення. Карткова система, яка стерпно функціонувала у перші роки війни, фактично розвалилася після того, як у Німеччині була проголошена республіка. У перші дні революції ніхто не говорив ні про соціалізм, ні про більшовиків - все більше про моральне очищення, «відродження», повагу до робочої людини, право жінок і т.д. Усім хотілося виглядати простіше, бути ближчими до народу. Томас Манн писав у своєму щоденнику, що йому соромно було одягати хутряну шапку [7] ...

У ще недавно ідилічною країні швидкими темпами почала рости злочинність, яка відтепер отримувала ідеологічне обґрунтування - «стихійна соціалізація». У перші дні після повалення монархії були частково розграбовані військові склади, дісталося і престижним магазинам, розташованим в центральній частині міста. З офіцерів зривали відзнаки, то тут, то там спалахували сутички - правда, без застосування зброї. Обивателі списували всі напасті повоєнного часу на «прийшлих», в тому числі на російських, сербських та італійських військовополонених, на байдикуючих солдатів мюнхенського гарнізону. Однак чималу лепту в падіння моралі вносила і місцева молодь, що виросла за роки війни без батьківського нагляду.

У кінцевому рахунку, ненависть соціальних верхів зосереджувалася на фігурі Ейснера, який в їх очах був осередком вселенського зла: він був «східним євреєм», «баварським Леніним», а його уряд - «портовим борделем санкюлотского наброду з матросів, які притягли туди своїх дівах»[8] ...

Вже до кінця 1918 відносини Баварії з центральною владою були зведені до нуля.

Уряд Ейснера «трималося тільки на повній рівновазі революційних і контрреволюційних сил, ризикуючи при найменшому перевазі однієї з них полетіти у прірву» [11]. У перекладі на мову тієї епохи це означало балансування між реально існуючими в Баварії Радами різних рівнів, які виключали «експлуататорські елементи», і обіцянкою провести загальні парламентські вибори ...

Хаос радянських структур викликав не тільки усмішки прихильників старої влади, але і зростаюче невдоволення соціальних низів. Воно виявлялося благодатним ґрунтом для пропаганди лівих радикалів, які ні в гріш не ставили буржуазні свободи і вимагали «другої революції». Тон серед них задавали представники творчої богеми, яка традиційно проживала в мюнхенському районі Швабінґ. Вони неминуче приносили з собою характерний для неї спосіб життя як боротьби за існування - інтриги, групівщину, постійні розколи і злиття. Бути революціонером було в ті дні не тільки модно, а й обов’язково, щоб бути прийнятим за свого в колах художньої інтелігенції [9].

Вплив радикально налаштованих письменників і публіцистів до кінця війни, коли, незважаючи на всі заборони цензури і репресії поліцейських властей,  їх пацифістські заклики знаходили все більший відгук у освіченої публіки, виріс. Особливою популярністю користувалися в Мюнхені анархісти Еріх Мюзам і Ґустав Ландауер, які називали себе комуністами-інтернаціоналістами ...

СОЛДАТСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ

 

Уявлення про вояків як про рушійну силу «другої революції» спиралося не в останню чергу на російську досвід...

Для німецьких вояків на першому місці серед революційних завдань стояла не якнайшвидше закінчення війни, як для їхніх російських товаришів, а помста тим, хто її затіяв і отримав чималі бариші, поки вони проливали свою кров на полях битв. Повернувшись до мирного життя, вони не тільки залишилися без пенсій і суспільного визнання, але ще й виявилися винуватими в поразці Німеччини. Їх місце біля верстата, а іноді й у сімейного вогнища, було зайнято. У бурі емоцій домінувала «наївна жорстокість», яка уособлювала собою ще один закон революційного перевороту: «в переломні моменти історії все визначає агресивний початок, малопривабливі носії якого виступають історичним втіленням тієї відплати, якої заслужила стара система» [10] ...

Для частин, які поверталися з фронту не вистачало казарм, вони займали будівлі шкіл і гімназій. Вимушене неробство після пережитого тільки підкручувало найбільш крайні емоції. Спостерігачі відзначали, що найпомітнішим проявом революції став недбалий вигляд вояків, що заполонили вулиці міста [11]. Вони зривали зі своїх шинелей погони, чи не застібали комірці. У той же час було модно мати навіть у цивільному костюмі щось військове - особливим шиком вважалася тільняшка.

Той, у кого був сімейний притулок і перспектива роботи, поспішив демобілізуватися - залишалася молодь і ті, хто просто не здатний був знайти себе в мирному житті. Серед них опинився і єфрейтор Першого баварського полку на ім’я Адольф Гітлер, що оклигав після контузії. Якщо Гітлер на той момент в політичному плані був ще чистим аркушем паперу, то інші солдати вже мали досвід підпільної політичної боротьби або відкритих антивоєнних виступів. Згадуваний вище уродженець Швабінга Рудольф Егльгофер був засуджений до смертної кари за антидержавну пропаганду на флоті, але його врятували листопадові події ...

Центральна солдатська рада Баварії, обрана у листопаді 1918 року, з самого початку зайняла незалежну позицію по відношенню до уряду Ейснера. Їй підпорядковувалися ради казарм, які представляли військовослужбовців за місцем їх тимчасової дислокації. З ініціативи Центральної ради солдати захопили редакції кількох газет, з 19 грудня в Мюнхені почала виходити його газета «Дер Фрейе камерад»...

До весни 1919 мюнхенський гарнізон перестав бути керованим механізмом, багато військовослужбовців виконували тільки ті накази, які вважали вигідними для себе особисто. Лідер Німецької демократичної партії Баварії Е. Мюллер-Меннінґа стверджував у своїх спогадах, що лідери солдатських Рад діяли за принципом: «підтримую того, хто мені краще платить», а спартаківці прямо заявляли: «Якщо в наших руках опиняться банки, то в наших руках опиняться і військові частини »[12] ...

 

ДВОВЛАДДЯ

 

Курт Ейснер був і залишався щирим соціалістом і пацифістом, але після закінчення бойових дій на фронтах це вже не грало вирішальної ролі у політичній боротьбі. Визнання ним німецької провини за розв’язання світової війни і наївні спроби домогтися для Баварії особливих умов у майбутньому світі призвели лише до звинувачень у національній зраді. Відсутність владних важелів і матеріальних ресурсів не дозволяла революційному уряду вивести «вільну державу» з кризи, що охопила всі сфери суспільного життя, не кажучи вже про те, щоб почати націоналізацію промислових підприємств і банків ...

Вибори принесли партії Ейснера нищівну поразку: «незалежники» завоювали лише 3 з 180 мандатів. Лідер революційного уряду опинився перед чіткої альтернативою - послідувати правилам демократії і відмовитися від влади або проголосити диктатуру Рад під своїм керівництвом, як цього вимагали ліві радикали, в тому числі і його соратники по партії...

Скориставшись цим приводом, в той же день група реакційних офіцерів спробувала влаштувати, правда невдалий, «антиспартаківський» путч...

Політичні вбивства стали частиною страшного спадщини війни, ... влаштована прихильниками Ейснера після його вбивства стрілянина в ландтазі (її жертвами стали два депутати, ще кілька були поранені) була заздалегідь підготовлена, щоб стати сигналом до проголошення радянської республіки [13]. Постріл графа Арко змішав лівим радикалам всі карти. Не має міцної джерельної бази і версія про те, що до моменту відкриття ландтагу свою змову готували офіцери Мюнхенського гарнізону, а той, хто стріляв аж ніяк не був терористом-одинаком [14]...

Той, хто стріляв у Ейснера, намагався зупинити революційний процес в Баварії, але добився протилежного ефекту. «Друга революція», про яку так багато говорили напередодні відкриття ландтагу, стала фактом. Депутати ландтагу розбіглися, влада буквально лежала на бруківці міста ...

Наступного дня після вбивства представниками заводів і військових частин була обрана Центральний рада (Zentralrat) Баварської республіки...

Енергія прямої дії, розбуджена пострілами в Ейснера, розтрачувалася в незліченних мітингах і засіданнях. Комітети боротьби замість самої боротьби, резолюції замість революції - ради в Баварії повторювали короткий шлях до власного кінця, яким вже встиг пролетіти радянський рух в решті Німеччини ...

 

1. Дивись спогади мюнхенського історика і публіциста Карла фон Мюллера, який належав до числа тих, хто оспівував «очисну грозу» — Mueller K. A. Mars und Venus. Erinnerungen 1914 – 1919. Stuttgart. 1954.

2. Rosenberg A. Entstehung der Weimarer Republik. Frankfurf am Main. 1961. S.237.

3. Mueller K. A. Op. cit. S. 138-140.

4. «Дорадянський» період баварської революції див. Mitchell A. Revolution in Bavaria 1918-1919. The Eisner Regime and the Soviet Republic. Princeton. 1965. Добавити бібліографію із Вінклера.

5. Apelle einer Revolution. Dokumente aus Bayern zum Jahr 1918/1919. Muenchen 1968. Anlage 10.

6. Bayerischer Staatsanzeiger. 28. November 1918.

7. Geyer M. H. Verkehrte Welt. С.79.

8. Hofmiller J. Revolutionstagebuch 1918/19. Aus den Tagen der Muenchner Revolution. Leipzig. 1939. S.95-97; Mueller K. A. Op. cit. S. 286.

9. Вернер П. Евгений Левинэ и Баварская советская республика. М. 1923. С.25.

10. Булдаков В.П. Красная смута. Природа и последствия революционного насилия. М. 1997. С.119, 138.

11. Див. Гофміллер Hofmiller J. Revolutionstagebuch 1918/19. Aus den Tagen der Muenchner Revolution. Leipzig. 1939. S.95-97; Mueller K. A. Op. cit. S. 286.

12. Mueller E. Op.cit. S.177.

13. Комуніст Альфред Курелла, який забезпечив їхній прохід у залу засідань ландтагу, зразу після цих подій покинув Баварію і 20 квітня прибув до Росії.

14. Die Niederwerfung… S.11. Muehsam. S.25-26.

 

Переклад Христини Рябухи

 


ч
и
с
л
о

75

2014

на початок на головну сторінку