на головну сторінку незалежний культурологічний часопис «Ї»
СТРИЙ   STRYJ   STRYI  אירטס

Автори числа:

Ґоламб Мацєй (Maciej Gołąb), 1952-1996 – польський музикознавець, профе-сор Вроцлавського університету.

 

Беглі Луї (Louis Begley) (1933) – американський письменник та адвокат єврейського походження. Луї Беглі народився 6 жовтня 1933 року в місті Стрию (тоді Польща) і був єдиною дитиною в сім’ї лікаря. Використання підроблених документів, що за-свідчували особу, які дозволяли претендувати на поляків-католиків, допомогли йому та його матері пережити німецьку спробу вбити всіх польських євреїв. Сім’я виїхала з Польщі восени 1946 року в Париж. А в кінці лютого 1947 року, виїхав з Парижа в Нью-Йорк, прибувши туди 3 березня 1947. Беґлі автор численних романів та сценаріїв. Найбільш відомим є роман і сценарій фільму «About Schmidt» (Про Шмідта) (1996), став основою для однойменного фільму знятого в 2002 році.

 

Брюховицька Христина (Львів), автор, культуролог.

 

Возняк Тарас (Львів) (1957), автор, редактор Журналу «Ї», голова правління фонду ПАУСІ, дійсний член ICOMOS, виконавчий директор Українського центру Міжнародного ПЕН-Клубу.

 

Зелінський Олександр (Львів) - доцент кафедри теорії музики Музич-ної академії ім. М. Лисенка.

 

Зелінський Адам (Zielinski Adam) - журналіст, автор, австрійсько-польський письменник єврейського походження. Народився 1929 року, виховувався у Стрию. З 1957 року мешкав у Відні.

 

Мандрик Михайло (Стрий) – автор, краєзнавець. Однією з перших його краєзнавчих розвідок став допис до збірника «Хвилі Стрия» (1995) Під назвою «Дорога до храму». У 1998 році вийшли в світ ще дві його краєзнавчі праці. Перша з них під назвою «Стрийщина: Шлях до волі». Краєзнавча праця Михайла Мандрика тісно пов’язана зі святинею стриянНародним домом. У 1996-2000 роках М. Мандрик працював директором Народного дому.

 

Муравський Володимир (Львів) - (1978) історик.

 

Посівнич Микола (Львів), кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАНУ.

 

Пристай Олекса – священник, нар. у м. Трускавець. З 1883 по 1888 рік навчався у Стрийській гімназії. У 30-х роках виїхав до Америки. Автор чотиритомного видання «З Трускавця у світ мародерів», де й описав навчання у Стрийській гімназії, яке подане у даному виданні.

 

Сватко Ярослав (Львів), автор, журналіст.

 

Стрийковський Юліан (Julian Stryjkowski), справжнє ім’яПесах Штарк (пол. Pesach Stark, івр. חספ קרטס) (1905, Стрий –1996, Варшава) – польський письменник єврейського походження, журналіст. Народився у хасидській єврейський родині у місті Стрий. Після єврейської школи – хедеру, навчався на факультеті польської мови та літератури Львівського університету ім. Яна Казимира. З 1932 року викладав польську мову та літературу у місті Плоцьк. Був учасником сіоністського руху, проте 1934 року вступив до КПЗУ, за що був заарештований польською владою. Під час Другої Світової Війни був у складі Другого Польського корпусу. Після війни змінив ім’я на Юліан Стрийковський. Роман Ю. Стрийковського «Аусте-рія» екранізовано режисером Єжи Ка-валеровичем у 1982 році. «Аустерія» хронологічно є третьою частиною тетралогії романів («Голоси в темряві», «Луна», «Аустерія», «Сон Азраїла») про життя галицьких штетлів (єврейські містечка) на межі XIX-XX століть.

 

Чуйко Інна (Тернопіль) – кандидат історичних наук, працює у Тер-нопільському національному педа-гогічному університеті ім. Володимира Гнатюка.

 

Шанківський Лев – (псевдонім – «Дзвін», «Олег Мартович») – (1903, с. Дуліби, Стрийський район, Львівська область – 1995, США) – український економіст, журналіст, військовий істо-рик-дослідник, активний учасник повстанської боротьби під час Другої світової війни, член-основоположник УГВР. Дійсний член НТШ. За участь у визвольній боротьбі нагороджений Хрестом Симона Петлюри, Залізним Хрестом за участь у Першому зимовому поході, Пропам’ятним Хрестом УГА і Пропам’ятним Хрестом УПА.