зміст
на головну сторінку

Галина Ковальчук

Меморіальні таблиці Бродів

Історія встановлення меморіальних таблиць сягає давніх часів. Так відбувалось тоді, коли будувались нові чи ремонтувались старі сакральні споруди або замки і встановлювались таблиці, які увіковічнювали імена фундаторів.

В історії нашого міста кожен період залишив свій слід. Так було й із встановленням меморіальних дошок. В австрійський період меморіальні таблиці встановлювались австрійським і польським діячам; між двома світовими війнами – коли відбувалась посилена полонізаціяпольським діячам; в совєтський період, коли монументальна пропаганда займала важливе місце, пам’ятники чи меморіальні таблиці встановлювались вождям комуністичної партії, письменникам, совєтським героям, які так чи інакше прославили Совєтський Союз; і, нарешті, в часи Незалежности України пам’ятних дошок удостоїлись українські (і не тільки) письменники, вчені, художники, громадські діячі і т.д.

Найдавнішою відомою меморіальною таблицею у Бродах була таблиця на синагозі. На стіні синагоги знаходилась гарно оздоблена дошка, на якій вказувалась дата, коли розпочалось будівництво синагоги [7, с.44]. Ще і до тепер продивляється місце від таблиці на зовнішній стіні синагоги.

Над головним входом на церкві св. Юра знаходилась кам’яна таблиця, напис на якій сповіщав про реконструкційні роботи, які проводились у середині XVIII ст. Вважається, що вказаний 1749 р. відноситься до розширення бабинця. На фотографіях, які відносяться до 1993 р. ця таблиця ще є. Скоріш за все, вона була усунута, коли добудували присінок [1, с.32].

Наступна таблиця була встановлена більш як через 100 років на Старих Бродах перед будинком в якому народився відомий польський педагог, письменник та драматург Юзеф Коженьовський. 21 липня 1879 р. тут була відкрита меморіальна дошка з написом на польській мові: «В тім домі народився Юзеф Коженьовський письменник і драматург». Вона була встановлена Галицьким Педагогічним товариством. Таблицю було відновлено міською владою у 1935 р. [6, с.21].

Відомо, що у міжвоєнний період було встановлено дві меморіальні дошки, обидві на будівлі гімназії ім. Юзефа Коженьовського.

12 вересня 1933 р., у 250-ту річницю звільнення Відня від турків королем Яном ІІІ Собєським, у вестибулі гімназії була відкрита меморіальна таблиця. Напис на польській мові зазначав: «1683 – 1933 Великому синові Кресів Янові ІІІ Собєському оборонцю християнства та цивілізації в 250 річницю перемоги під Віднем. Молодь гімназій Брідських» [6, с.19].

20 – 21 травня 1934 р. в 15-ту річницю незалежности Польщі на фасаді гімназії було урочисто відкрито меморіальну таблицю на якій зазначалось на польській мові: «В 15 річницю здобуття незалежности Брідської землі, щоб вічно пам’ятали потомки і на хвалу тим, які в роки неволі за свободу боролись, а далі в роках 1914 – 1920 на клич Коменданта першого маршалка Польщі Юзефа Пілсудського в бій за волю Вітчизни пішли добровільно і з вірою «а щоби в хвилину, коли долі держав і народів зважуватись будуть не забракло польської шаблі». Брідська спільнота цю таблицю фундувала 20.V.1934 р.» [6, с.19]. Ці таблиці, скоріш за все, були усунуті в 1939 р. з приходом совєтської влади на західноукраїнські землі.

Велика кількість меморіальних таблиць була встановлена в совєтський період. Так, на вулиці Чекістів, 1 (тепер вул. Чупринки ) у 1975 р. до 30-річчя з часу закінчення Другої світової війни була споруджена стела з білої цегли, внизу на якій знаходилась велика п’ятикутна зірка, зверху була закріплена гранітна таблиця з написом: «Вулиця названа на честь ВоїнівЧекістів учасників оборони Бродів від фашистських загарбників в червні 1941 р.» [3, с.9].

Удостоївся пам’ятної дошки Герой Совєтського Союзу Наумов М.І., командир партизанського з’єднання, яке визволяло Бродівщину у 1944 р. Меморіальна дошка була встановлена у 1975 р. на вулиці Наумова, 1 [3, с.8] (зараз перехрестя вулиць Залізничної та Пекарської).

На старому приміщенні школи № 4 у 1977 р. була встановлена меморіальна таблиця на честь майора Червоної армії О.І.Кобелєва, який загинув в боях за визволення м. Броди від німців у 1944 р. [3, с.6].

У 1979 р. на вулиці 17 вересня, 1 (тепер 22 січня,1) в честь 40-річчя «визволення» західноукраїнських земель була встановлена і урочисто відкрита гранітна меморіальна дошка з написом: «На честь визвольного походу Червоної Армії у 1939 році і возз’єднання Західноукраїнських земель в єдиній Совєтській братерській державі» [3, с.8].

Було встановлено меморіальну дошку на будинку, в якому у 1920 р. під час совєтсько-польської війни розміщався штаб 1-ї кінної армії Семена Будьонного. Напис на металевій таблиці був наступний: «В цьому будинку в 1920 р. перебував штаб Першої кінної армії» [3, с.8]. Зараз у цьому приміщенні розташований Бродівський історико-краєзнавчий музей.

У 1984 р. на початку сучасної вулиці Василя Стуса була відкрита меморіальна таблиця з написом: «В цьому будинку в 1943 – 1944 роках перебував штаб Бродівської групи підпільної партизанської організації «Народна гвардія імені І.Франка». Встановлено на честь 40-річчя визволення міста і району від фашистських загарбників». У тому ж 1984 на площі Богдана Хмельницького (зараз площа Ринок) було встановлено меморіальну таблицю на якій зазначалося: «Площа названа на честь видатного державного діяча і полководця Богдана Хмельницького, війська якого перебували в Бродах під час Визвольної війни українського народу 1648 – 1654 рр. 1084 – Броди – 1984».

У 1986 р. у Бродах в районі Червоних і Білих казарм з’явилися дві нові вулиці: Храпая і Мишаніна. В зв’язку з цією подією було відкрито меморіальні таблиці. 27 червня 1986 р. на будинку №6 на новій вулиці Храпая відбулося урочисте відкриття таблиці на якій зазначалося: «Вулиця Григорія Храпая. Названа на честь командира екіпажу совєтського бомбардувальника старшого лейтенанта Григорія Архиповича Храпая, який 24 червня 1941 року під Бродами здійснив наземний таран, спрямувавши свій палаючий літак на фашистську танкову колону». 24 червня 1941 р. при виконанні бойового завдання у районі північно-західніше Бродів літак Григорія Храпая був підбитий німецькою зеніткою і загорівся. Льотчик спрямував літак на німецьку танкову колону, здійснивши один з перших у роки німецько-совєтської війни таран наземної цілі (наземний таран). Разом з командиром літака загинули штурман лейтенант Васілій Філатов і стрілець-радист старший сержант Ґріґорій Тіхоміров [2, с.2; 4, с.2].

У червні 1986 р. меморіальну дошку було відкрито на новозбудованому 45-квартирному житловому будинку на вулиці Мішаніна (тепер вулиця Є.Коновальця). Напис на таблиці свідчив про те, що вулицю на якій стоїть будинок, названо на честь командира 12-ї танкової дивізії 8-го механізованого корпусу генерал-майора Тімофєя Мішаніна, який загинув у бою під Бродами 28 червня 1941 р. [4, с.2].

Це були останні меморіальні таблиці, встановлені в совєтський період. Всі вони були демонтовані в першій половині 90-х, після проголошення Незалежности України.

Єдиною меморіальною таблицею, яка залишилась з совєтських часів, є таблиця на приміщенні районного відділу внутрішніх справ. На ній зазначено: «В цьому будинку в 1920 році розміщався революційний комітет Бродівського повіту». В липнівересні 1920 р. в результаті совєтсько-польської війни у Бродівському повіті було встановлено совєтську владу. Революційний комітет був створений заздалегідь у Харкові і одразу за армією прибув у Броди. Але совєтська влада тут проіснувала не довго, бо вже у вересні 1920 р. польська армія звільнила Броди.

Нова сторінка у встановленні пам’ятних дошок почалася з проголошенням Незалежности України. Перед у цьому взяла Бродівська гімназія імені Івана Труша, яка увіковічнила імена своїх відомих і уславлених випускників.

У 1994 р. до 100-річчя від дня народження уродженця м. Броди, випускника Бродівської гімназії, відомого австрійського письменника Йозифа Рота на стіні гімназії була урочисто відкрита меморіальна дошка. На дошці двома мовамиукраїнською та німецькою викарбовано: «Австрійський письменник Йозеф Рот склав у травні 1913 р. в приміщенні цієї гімназії матуру. Австрійське літературне товариство».

Инша меморіальна дошка, яка була відкрита у січні 2000 р., присвячена випускнику Бродівської гімназії, учаснику Першої світової війни, визвольних змагань 1919 – 1921 рр., генералу Української Галицької армії, активному громадському діячу Мирону Тарнавському. Дошка зверху оздоблена барельєфом Мирона Тарнавського, під нею знаходиться напис: «Цю гімназію закінчив у 1889 році Мирон Тарнавський генерал УГА».

Остання меморіальна дошка, яка була встановлена на фасаді гімназії у 2009 р. присвячена українському художнику, публіцисту, випускнику Бродівської гімназії Івану Трушу, ім’я якого носить гімназія. Зверху на дошці знаходиться барельєф художника, внизу – напис: «Видатний художник Іван Труш навчався у гімназії в 1881 – 1889 р.»

1 липня 2007 р. відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки активному громадському діячу Брідщини у міжвоєнний період, учаснику визвольних змагань 1918 – 1921 рр., послу до польського сейму Олександру Вислоцькому. Фундатором дошки став депутат районної ради Василь Целюх. Дошку було встановлено на будинку в якому проживав у 1930-х рр. минулого століття О.Вислоцький (зараз вул. Івана Франка, 12) [5, с.1]. З однієї сторони дошку прикрашає портрет О.Вислоцького, дальше слідує напис: «У цьому будинку проживав Олександр Вислоцький старшина УГА, посол від партії УНДО до польського сейму (1928 – 1930), видатний громадський діяч 1920 – 1930 років, організатор українського культурного і економічного життя Брідщини, керівник повітового товариства «Луг», засновник і видавець газети «Брідські вісті». Знищений більшовиками в період 1939 – 1941 років.».

Не зважаючи на те, що з плином часу змінюються світосприйняття, погляди, переконання кожна меморіальна таблиця є частинкою нашої невід’ємної історії і кам’яним літописом нашого міста.

       

1.  Вуйцик В., Івасейко С., Слободян В. Українські церкви Бродівського району: Кн. 1. – Львівісіонер, 2000. – (Українські церкви Львівщини). – 192 с.

2.  Дмитрів Б. Йшли солдати в безсмертя // Прапор комунізму. – №75 (6244). – Броди. 24 червня 1986. – С.2.

3.  Список пам’яток історії та культури Бродівського району і закріплених за ними шефських організацій. – Броди. – 1983. – 38 с.

4.  Ткачук Л. Живі у пам’яті нащадків // Прапор комунізму. – №78 (6247). – Броди. 1 липня 1986. – С.2.

5.  Шуневич М. Людина націоналістичного гарту // Голос відродження. – №53 (1849). – Броди. 10 липня 2007 року. – С.1.

6.  Bernhaut E. Obrazki z przesyłości Brodуw i powiatu Brodzkiego. Tomik 1. – Brody, 1938. – 90 s.

7.      Wurm D. Z dziejуw żydostwa brodzkiego za czasуw dawnej rzeczypospolitej Polskiej (do r.1772.) – Brody, 1935. – 119 s.


ч
и
с
л
о

69

2012

на початок на головну сторінку