зміст
попередня стаття наступна стаття на головну сторінку

Ґжеґож Ронковскі

Славні роди і люди

Приєднання Червоної Русі до Польщі було справою рук короля Казімєжа Великого (в українській традиції – Казимир Великий. – Прим. ред.), який понад чверть століття боровся за «легітимізацію» цієї здобичі. Після короткого періоду угорської домінації, коли з подачі угорського короля вирізнився талановитий адміністратор провінції князь Владислав Опольчик, ці землі остаточно приєднала до корони королева Ядвіґа. Її чоловік, Владислав Яґайло, трактував Львів як одну із столиць і сам бував тут не раз. Власне під час подорожі до Львова він і помер у Городку, до назви якого потім додали Яґелонський. Тим часом у Белзі урядували князі з династії П’ястів Мазовецьких. Перший і найбільш славний з них, Сємовіт IV, відзначив своє панування численними закладеними містами і костьолами.

З-поміж пізніших польських монархів тісні зв’язки з Львівською землею мав Ян Казімєж, який тими землями провадив свої війська під Зборів і Берестечко. Він же 1 квітня 1656 року під час спеціального богослужіння у Львівській катедрі склав Обітниці (у Польщі їх називають «шлюбами») і оголосив Богородицю спеціальною патронесою і королевою Польської Корони, та обіцяв поширювати поклоніння їй. У 1661 р. король надав статусу академії Львівському єзуїтському колегіуму. Загалом політика Яна Казімєжа виявилася згубною для українсько-польського порозуміння. У 1658 році він зрікся престолу, анулювавши перед тим всі раніше надані підтвердження прав православного населення Речі Посполитої. Його наступник, Міхал Корибут народився у замку містечка Білий Камінь, а помер у Львові.

Дуже сильно з Галичиною був пов’язаний король Ян ІІІ Собєскі, який народився в Олеському замку. Ще будучи гетьманом, він здобував вагомі перемоги над татарами: у 1672 р. розбив їх у битві під Немировом і Комарним, а три роки потому – біля брам Львова. Собєскі був власником великих земельних наділів у Галичині, до складу яких входили, поміж иншими, Золочів, Поморяни, Олесько, Підгірці, Броди, Жовква і Яворів. У двох останніх містах розташовувалися його улюблені резиденції. У криптах Жовківського костьолу спочиває прах батька короля Якуба Собєского, його матері Теофілі з Даниловичів, брата Марека і його синів: Якуба і Константа.

Пізніші польські монархи бували на Львівській землі вже тільки принагідно. Варто, однак, згадати, що мати останнього з них, Констанція з Чарторийскіх Понятовска, померла у родовому маєтку у селі Мальчиці неподалік Городка, а похована вона у підземеллях костьолу у Янові (тепер Івано-Франкове. – Прим. ред.).

Від XV ст. польські королі надавали польським родам латифундії на Львівській землі і багато з них переїхали сюди жити. Їхні представники, обіймаючи високі посади гетьманів, воєвод, каштелянів і старост, відіграли чималу роль у розвитку регіону як промотори осадництва, засновники міст, будівничі замків і їхні оборонці, як фундатори костьолів і церков, як меценати.

Одним із тих, хто отримав маєток в околицях Львова, був лицар Завіша Чорний, якому король Владислав Яґайло надав Старе Село. До родів, які у XV і XVI ст.ст. відіграли важливу роль у розвитку Галичини, належали, поміж иншими, Тенчиньскі (власники Старого Села і Топорова), Тарли (Миколаїв, Дроговиж), Тарновскі (Старе Село, Щирець), Гербурти (Радохинці, Брухналь (тепер Терновиця. – Прим. ред.), Прилбичі, Мужиловичі, Куликів, Віднів, Кукезів, Лешнів, Олесько), Сєнєньскі (Новосілки, Поморяни, Золочів, Гологори, Олесько), Ґурки (Золочів, Яворів, Буськ, Щуровичі), а також Зборовскі, у руках яких був Золочів, де у свій час бував відомий бунтівник і вигнанець Самуель Зборовскі, він же Самійло Зборовський (* ? – † 26 травня 1584) – гетьман українського козацтва. За походженням – шляхтич з Золочева на Львівщині, син краківського каштеляна. Був при дворі польського короля Генріха. Убив шляхтича Ваповського і утік до Трансільванії. Згодом був Виправданий королем Стефаном Баторієм. 1581 року Зборовскі подався на Запорожжя на Томаківську Січ, де був обраний гетьманом. Очолював похід на Молдавію, сподіваючись стати молдавським господарем. При цьому вмовляв козаків йти походом на Персію, щоб бути чистим перед турецьким султаном. Через це козаки мало не підняли бунт. Невдалим був і похід на Молдавію. Через голод козакам доводилось гризти кінські кістки. У 1584 році вони видали Зборовського полякам, які його за наказом короля Стефана Баторія стратили у Кракові.

Резиденція иншого славного авантурника – Станіслава Стадніцкого – була у замку Дідилів. Станіслав Стандніцкі, якого називали «Ланцутський диявол», був непересічною особистістю. Попри усю двозначність його поведінки, його безсумнівною рисою була відвага. Під час інфляцьких воєн він міг кинутися зі жменькою однодумців на набагато сильнішого і потужнішого ворога. З багатьох таких сутичок він дивом виходив живий. Стадніцкі полишив військо, оскільки образився на Замойского, який, як і личило полководцеві, вимагав від свої підданих дисципліни. Після того життя Стадніцкого малюють як низку злочинів, переступів і авантюр. У льохах свого замку у Ланцуті він тримав в’язнів-заручників своїх найбільших ворогів, і тортурував їх там у страшний спосіб. Мало хто виходив з тих льохів при здоровому глузді. Стадніцікі був пострахом для усіх своїх сусідів, у тім і сусідів замку у Дідилові. Однак, йому не закинеш браку фантазії і театральности. Напередодні нападу він посилав до майбутньої жертви чорну стрілу і ті уже знали, що на ранок прибуде сюди сам ланцутський диявол з грабунком і розбоєм. Ще одна легенда пов’язана з фактом його хрещення. Його батько був войовничим кальвіністом, а мати – католичкою. Вона вирішила таємно охрестити сина у католицькому обряді. Коли ксьондз уже мав виголошувати ім’я хрещеного, до покою увірвався батько, Матеуш Стадніцкі. Вражений і заскочений зненацька ксьондз викрикнув щось про диявола, і відтоді це слово так і залишилось хресним іменем Станіслава Стаднцікого.

А сумнозвісний Самуель Лащ, що 236 разів був засуджений до вислання за жорстоке ставлення до селян і дрібної шляхти (жоден вирок так і не був виконаний), резидував у своєму замку в Угринові.

Одним із найбільш впливових родів, що проживав у Галичині з XV і до кінця ХІХ ст.ст., були Фредри. Понад три століття їхнім гніздом були Плешевичі на Львівщині, звідки походило чимало славних представників родини, з-поміж яких було кілька воєвод, каштелянів і єпископів, зокрема найбільш відомий – краківський каштелян і подільський воєвода, політичний публіцист Анджей Максиміліан Фредро. Окрім Плешевич, Фредрам належали Биків, Тамановичі, Краковець, Немирів, Тулиголове і Бенькова Вишня. Та остання садиба стала резиденцією роду у час, коли її власником був славетний комедіограф Алєксандер Фредро, похований у каплиці костьолу у Рудках.

Містечко Сєнява (тепер село Соколівка поблизу Бібрки) було родовим гніздом Сєнявскіх, одного із найбільш потужних родів Речі Посполитої, з якого походять, поміж иншими, кілька гетьманів. До їх маєтків належали також Старе Село, Новосілки, Гологори, Звенигород і Бережани.

До менш відомих родів, що у XV і XVI ст.ст. мали маєтки у Львівській землі і від назв яких походять їхні імена, належать Баліцкі з Баличів, Куліковскі з Куликова, Угриновскі з Угринова, Лєсьньовскі з Лешнева, Подгорецкі з Підгірець, Свіржскі зі Свіржа, Ходоровскі з Ходорова і відомі Лагодовскі з Лагодова.

У XVII ст. на чільні позиції вийшли родини Жолкєвскіх, Даниловичів, Собєскіх і Конєцпольскіх.

«Золотий період» Жолкєвскіх на Галичині тривав усього два покоління, але за той час вони встигли стати засновниками двох «ідеальних» міст – Бродів і Жовкви. Їх видатним представником був гетьман Станіслав Жолкєвскі, що загинув у відступі з-під Цецор. Його маєтки, до складу яких входили також Туринка, Кукезів, Новий Яричів, успадкували Даниловичі. Цей рід також доволі швидко згас, але вони встигли збільшити маєток, додавши до нього Сасів і Олесько, де збудували чудовий замок. Після них жовківський і олеський маєтки успадкували Собєскі, додавши до них Яворів, Поморяни і Золочів. Конєцпольскім же згодом належали уже Топорів, Лешнів, Олесько, Броди і Підгірці. Найбільш відомим представником того роду був гетьман Станіслав Конєцпольскі, який збудував резиденції у Бродах і Підгірцях.

Варто згадати про зв’язки з Галичиною ще одного відомого польського полководця – Стефана Чарнецкого, який розбив війська угорського князя Д’єрдя Ракоці у битві під Магеровим, а помер від ран у Соколівці, що під Бродами.

Понад три століття на Галичині проживав рід Цетнерів, які збільшили свій вплив на початку XVII ст. У різний час їм належали Підкамінь, Накваша, Свірж, Сушне, Лопатин, Кам’янка Струмилова (тепер Кам’янка-Бузька. – Прим. ред.), Берездівці, Мостиська, Раденичі і Краковець. Саме у Краківці вони збудували чудову резиденцію. Окрім того, Цетнери залишилися в історії як фундатори монастиря оо. домініканців у Підкамені.

На увагу заслуговує також рід Нєзабітовскіх, які, починаючи зі зламу XVI і XVII ст.ст. і аж до ІІ Світової війни тримали у своїх руках маєток Угерці Нєзабітовскі (тепер Угри. – Прим. ред.), що було великою рідкістю на Галичині.

У XVII ст. свою присутність на цих землях відзначили також родини Лащів, власників Стремільчого, Щурович, Варяжа і Угринова. У руках Остророгів були Дроговиж і Комарно, звідки родом два видатні політики тої доби – Ян Остророг і його син Міколай Остророг. На Львівській землі власниками великих земельних маєтків були також руські роди: Острозькі (Старе Село, Краковець), Заславські (Старе Село), Ходкевичі (Гологори, Новосілки), Вишневецькі (Білий Камінь, Краковець).

У XVIII ст. найбільш потужним магнатським родом у Галичині стали Потоцькі, яким належали тоді Тартаків, Христинополь (тепер Червоноград. – Прим. ред.), Свитазів, Переспа, Новий Витків, Варяж, Угринів, Вижняни, Глиняни, Новосілки, Гологори, Звенигород, Топорів, Броди, Лешнів, Семенівка, Краковець, Старе Село і Поморяни. Головною резиденцією роду був Христинополь, де господарем був київський воєвода Францішек Салезій Потоцький – чи не найбагатша людина тогочасної Речі Посполитої. Тут народився і його син, Щесний Потоцький.

Иншим родом, який у XVIII ст. досяг апогею впливовости, був рід Жевускіх. Їхні головні резиденції були у Підгірцях і Роздолі, а до маєтків належали також Олесько, Дроговиж і Ходорів. Резиденцію у Підгірцях розбудував і наповнив життям гетьман Вацлав Жевускі, що зазнав слави і поета, і авантурника, і героя, і колекціонера. У Підгірцях народився і його син, Северин.

Чималими статками, успадкованими від Собєскіх, володіли на Галичині і Радзивіли, однак вони про них не дбали і рідко ту бували. Винятком був Міхал Казімєж Радзивіл «Рибонька», який дуже опікувався резиденцією у Жовкві. На цих територіях володіли землями також Браніцкі (Яворів, Новий Став, Жовтанці), Любомирські (Тишковичі, Плешевичі, Краковець, Гряда, Угринів), Понятовскі (Мальчиці), Чарторискі (Старе Село, Вижняни) і Поніньскі (Христинополь). Той останній маєток у Христинополі орендували Косаковскі і відома Катажина з Потоцьких Косаковска влаштувала у садибі осередок світського життя.

Чималу роль у життя Львівської землі XVIII ст. відіграли також родини Мнішків з Крисовичів, яким належав також Гусаків, родина Мнішхів (Миколаїв, Дроговиж, Яворів, Щуровичі, Лопатин), Лащиньскі (Куткір, Новий Милятин, Сушне, Батятичі), Гумецькі (Любінь Великий, Тулиголове), Бєльскі (Пеняки) і Коморовскі (Сушне, Білка, Судова Вишня, Лучиці, Павлів і Новий Витків). У Новому Витокові похована Ґертруда Коморовска, трагічний шлюб якої зі Щесним Потоцьким оспіваний у багатьох творах літератури.

Великі зміни у структурі землеволодінь сталися у час панування Австрії, коли нова влада роздала у приватні руки колишні королівські володіння. Тоді на Галичині з’явилося чимало невідомих раніше шляхетських родів. До найбільш впливових в австрійський період належали родини Мірів, що походили з Шотландії і мали великі маєтки у Радехові, Кам’янці Струмиловій і Буську. Згодом ці землі перейняли від них їхні родичі Бадені. З роду Бадені ж вийшло два видатних діячі Галичини: намісник Галичини, а згодом прем’єр Австро-Угорщини Казімєж Бадені, і його брат, багаторічний маршалек Галицького сейму, Станіслав Бадені. Власниками Янова були Ґолуховскі, з яких Аґенор Ґолуховскі був намісником Галичини, а його син Аґенор Марія – міністром закордонних справ Австро-Угорщини.

З-посеред тих багатших родин Галичини у ХІХ ст. варто назвати також М’янчиньскіх (Пеняки), Сангушків (Підгірці), Лянцкороньскіх (Розділ, Хлопи, Ходорів, Тартаків), Дідушицьких (Поториця, Неслухів, Пеняки, Пустомити) і Баворовскіх (Баличі, Сушне, Топорів, Колтів). З тих родин вийшли видатні колекціонери і бібліофіли: Іґнацій М’янчиньскі з Пеняк, Владислав, Евстахій і Роман Сангушки з Підгірець, Кароль Лянцкороньскі з Роздолу, Володимир Дідушицький з Поториці і Віктор Баворовскі з Колтова. Станіслав Скарбек, що був власником розлогих земельних володінь (поміж ними Дроговиж, Бібрка, Миколаїв, Осталовичі), створив доброчинний фонд свого імені і величезний заклад для бідних і сиріт у Дроговижі.

Доволі істотну роль на Львівській землі відігравали також родини Стшембовскіх (Лацке (тепер Червоне), Новосілки, Загайчиці), Обертиньскі (Савчин, Світязів, Лещків, Однів, Гійче, Сторонибаби), Чайковскі (Кам’янка Волоська, П’ятничани, Свірж, Журава, Бібрка), Борковскі (Бориничі, Дев’ятники, Рудники), Холоневскі (Лопатин, Щуровичі, Рудники), Лосі (Вибранівка, Дев’ятники, Кульматичі), Стаженьскі (Дідилів, Сасів, Колтів), Сємєньскі-Левіцкі (Магерів, Борщовичі), Урицкі (Білка Шляхетська (тепер Верхня Білка), Йосипівка), Мосциньскі (Немирів), Лубеньскі (Краковець), Прушиньскі (Поморяни), Марси (Глинна, Пустомити, Судова Вишня), Бруницкі (Любінь Великий), Бохеньскі (Пониква).

Слід не оминути увагою і родини иноземного походження, які швидше чи повільніше полонізувалися. Деякі з них мешкали на Галичині уже століттями, однак більшість з них з’явилася тут у часи австрійського панування. Вірменське коріння мали роди Болоз-Антоновичів (Скварява Нова), Торосевичі (Острів, Сасів) і Кжечуновичі (Новий Яричів). З Молдавії походили Богданови (Задвір’я), з Греції – Корнякти (Гусаків, Радохонці) і Папари (Батятичі, Малі Подільскі). З Угорщини прибули сюди Бали (Тулиголове) і Мармароші (Варяж), з Чехії – Навратілови (Романівка Щуровицька) і Горохові (Станіславівка, Великі Мости), з Англії – Юнги (Липівці, Тщенець), з Франції – Ламезан-Салінси (Свірж), з Курляндії (історична область у західній частині Латвії. – Прим. ред.) – Крузенштерни (Щирець, Немирів).

Окрім видатних представників названих вище родів, із Львівською землею і Галичиною були тісно пов’язані і инші люди. Скажімо, з давніших часів заслуговує на увагу гуманіст і поет XV ст., львівський архієпископ Ґжеґож з Сянока, який мав літню резиденцію у Дунаєві. Два роки провів на Львівщині його протеже, флорентієць Калімах – поет, історик і дипломат, що згодом був учителем синів Казімєжа Яґайла. У Радохинцях народився видатний картограф і історик XVI ст. Бернард Ваповскі.

Львівська земля була колискою для багатьох польських прозаїків і поетів зламу ХІХ і ХХ ст.ст., з-посеред яких були зірки світової величини. У Підгірцях народився драматург і історик літератури Еуцебіуш Словацкі (батько Юліуша Словацкого), у Боянці – видатний публіцист і літературний критик Маурицій Мохнацкі, у Кам’янці Волоській – автор повістей Зиґмунт Качовскі, у Миколаєві – Валері Лозіньскі, у Бродах – Йозеф Коженьовскі, у Дмитрові – Йозеф Вітлін, у Накваші – Леопольд Бучковскі. У Павлові помер і був похований поет Корнель Уєйскі. До менш знаних або призабутих постатей належать поети Томаш Авґуст Олізаровскі з Войславичів і народжений у Йосипівці Вацлав Залєскі, письменник і повстанець Каєтан Суфчиньскі з Лучиць, народжений у Сокалі Владислав Бандурскі – львівський єпископ, автор історичних і патріотичних творів, народжений у Кам’янці Струмиловій (тепер Кам’янка-Бузька. – Прим. ред.) автор фантастичних новел Стефан Ґрабіньскі, авангардовий письменник Роман Яворскі з Бродів, поет і сатирик Влодзімєж Заґорскі, що народився у Чехах під Бродами, а також Мар’ян Рут Бучковскі з Накваші.

З творців візуальних мистецтв передусім треба назвати відомого художника Артура Ґротґера, що народився в Отиновичах. У Тулиголовах народився ще один відомий художник – Юліан Фалат. Инший славний маляр, Генрик Родаковскі, був власником села Бортники. У Любіні Великому помер львівський скульптор Антоні Попєль, з Яворова походив художник Францішек Жмурко, а з Олеського – уже наш сучасник, маляр і графік Алєксандер Кобздей. Не забуваймо також, що з Бібрки походить родина Станіслава Виспяньского.

Львівська земля дала світові і чимало учених польського походження. У Комарному народився історик Кароль Шайноха, у Ходорові – блискучий історик права Освальд Бальзер, у Золочеві – історик і бібліотекар Фридерик Папе, у Раві Руській – історик і публіцист Ольґерд Ґурка, у Стоянцях – видатний історик літератури Юліан Кжижановскі, у Свіржі – археолог Анджей Жакі. У Роздолі провела своє дитинство і юність видатна історик мистецтва Кароліна Лянцкороньска.

З-посеред відомих військових діячів родом з Галичини і Львівщини є сенс згадати генерала Йозефа Дверніцкого – видатного діяча Листопадового повстання, який помер і похований у Лопатині, Романа Вибрановского – коменданта Народної гвардії у Львові, що похований у Старому Селі. Власником маєтку у Лучинцях був генерал Тадеуш Йордан-Розвадовскі, що мав заслуги у польсько-большевицькій війні. У Яворові народився генерал Владислав Ланґнер, що командував обороною Львова у вересні 1939 р., у Щирці – генерал Станіслав Мачек. Маєток Свірж належав передостанньому коменданту АК, генералу Тадеушу «Бор» Коморовскому.

У мирний час Львівщина, Галичина були домом для польських мистецьких муз і громадських рухів. Тут народився театральний актор і режисер Ян Непомуцен Каміньскі, що родом з Куткора, діячі народного руху – Ян Домбскі з Кукезова і Мацей Ратай з Хлопів. У Комарному народився видатний краєзнавець і автор туристичних путівників Мєчислав Орловіч, у Великих Мостах – фотограф-натураліст Влодзімєж Пухальскі, у Жовкві – піонер польського спорту на повітряних кулях Збіґнєв Бужиньскі.

Переклала І.М.


ч
и
с
л
о

52

2008

на початок на головну сторінку