зміст
попередня стаття наступна стаття на головну сторінку

Speedrock

Історія брейкдансу та його походження

Брейкданс – це форма танцю, початки якого можна знайти у ранній історії людства. Приблизно 300 років тому африканські племена Банту з Анголи, яких було примусово перевезено до Бразилії, привезли з собою танець капоеіру. Те, що спочатку було ритуальним танцем, раби дуже швидко перетворили на ефективну техніку самозахисту. Цієї техніки, звичайно, не можна було навчатися відкрито, тому раби замаскували її у танець, що супроводжувався барабанним боєм та співами.

Наступним етапом розвитку брейкдансу стали 50-60 рр. XX ст. У цей час відбувався стрімкий приплив населення до США. Різноманітні течії з найвіддаленіших куточків Землі зібралися у вузькому просторі разом, і це дало достатньо потенціялу для того, аби виник сьогоднішній варіянт брейкдансу. Найбільшими були впливи сальси, степу, африканських танців (загалом африканської культури), азійських бойових мистецтв та згаданої вище бразильської форми боротьби капоеіра.

Базуючись на цих впливах, на початку 1970-х рр. почався розвиток сучасного брейкдансу у стилі Good Foot (хороша нога). Як видно з назви, цей вид танцю передовсім був сконцентрований на роботі ніг та стіп, тоді як повороти корпусу та рухи, подібні на циркові акробатичні номери, на яких сьогодні базується брейкданс, ще не були яскраво виражені. Тоді ж почали відбуватися і змагання з брейкдансу, а також виник термін «Rocking». З часом стали з’являтися все нові й нові кроки, що базувалися на роботі ніг і стіп.

З подальшим розвитком брейкдансу і з його переплітанням з культурою гіп-гопу стали відбуватися змагання з брейку, а також з’явилися групи, що разом тренувалися і виступали. Найперша і найвідоміша у світі група брейкдансерів виникла в середині 1970-х рр. Вони називали себе «The Zulu Kings».

У 1977-1978 рр. з’явилися нові форми танцю, які, здавалося, витиснули брейкданс. Однак завдяки двом представникам брейкдансу – групам «Crazy Legs» i «Frosty Freeze» – цьому танцю все ж вдалося утримати свої позиції хоча б частково.

Початковий брейкданс, що концентрувався лише на роботі ноги та стопи, поступово став зникати, і з’явився брейкданс нового покоління, який включав у себе все більше й більше акробатичних елементів. Однією з найвідоміших груп, яка використовувала акробатичні елементи, була «Rock Steady Crew». Завдяки їхнім виступам у 1979-1980 рр. брейкданс знову став актуальним. Нова танцювальна форма брейкдансу пізніше змішалася також з Electric Boogie, Popping-Locking, Moonwalk, пантомімою та імітацією роботів. Це все дало в результаті стилістично вільну танцювальну форму, яка презентувалася не поодиноко, а в групах.

Брейкданс остаточно перетворився на конкурсний танець, який групи виконували у т. зв. Battle/Fights на круглих аренах. Навіть засоби масової інформації стали демонструвати неабиякий інтерес до цього танцю.

1984 рік – рік визнання брейкдансу в Европі. Хвиля цього танцю не зупиняється навіть перед кіно. Фільми «Beatstreet» i «Wildstyle» стають касовими. Молодь на вулицях намагається повторити рухи, побачені у фільмах. У багатьох місцевостях було організовано змагання з брейкдансу.

Як і після будь-якого буму, після цілковитої комерціялізації брейкдансу наступив застій. Уже 1986 року танець майже зникає. Залишається лише декілька активних груп. Тільки в середині 90-их років світ знову охоплює хвиля брейкдансу. До 1998 року танець 80-их років знову відвойовує свої позиції. Музичні канали, такі як VIVA i MTV, безнастанно показують кліпи брейку.

В останні роки брейкданс розвивається все більше і більше. Щорічні змагання з брейкдансу під назвою Battle of the Year (1998-1999) у Німеччині стали регулярним місцем спілкування для B-boys i B-girls з усього світу, які щороку здобувають собі там визнання у «one against one», «Crewbattle» i «Showbattle».

Короткий словник брейк-дансу

Airplanes (літаки): термін на позначення Windmills, що виконується з широко розставленими і витягнутими вбік руками.

Airtrack (повітряна траса): позначає обертання на голові без контакту рук з землею.

Airtwist (обертання в повітрі): повне обертання корпусу без контакту з землею.

Applejacks («яблучна горілка»): термін на позначення руху для виклику иншого брейкера на Battle. Для цього брейкер стоїть на двох ногах, падає назад на руки і викидає одну ногу в повітря, відстрибує назад на одну ногу і повторює цей набір рухів.

Banana Mills (бананові млини): Bellymills з закритими ногами.

Banane: позначення для кидка з закритими ногами.

Barrels (бочки): позначення для Windmills, при якому руки тримають перед корпусом.

Battle Rock: (також Brooklyn Rock і Up Rock). Див.Up Rock.

Bellymills («млини животом»): рух, подібний на Windmill, однак обертання виконується не на голові або руці, а на животі.

Bhudda (Будда): рух подібний до Ufo, але при цьому коліна є між руками і не мають контакту з землею.

Boomerang (бумеранг): Bboy сидить на землі з прямими, широко розставленими руками. Він піднімає корпус, торкаючись землі лише руками, і крутиться навколо своєї осі.

Boston Crab (бостонський краб): Crab, при якому ноги широко розставлені, в той час як корпус скерований вгору.

Bronco (напів дикий кінь): Bboy перестрибує з ніг на руки і повторює цей набір рухів. Цей рух нагадує коня, що став на диби, звідси й походить його назва.

Brooklyn Rock (бруклінський рок): (також Battle Rock і Up Rock), див.Up Rock.

Bunny Rock (кролячий рок): Належить до Flares. Брейкер підстрибцем рухається по колу, при цьому обидві його ноги широко розставлені і прямі.

Cannonball (гарматне ядро): Танцюрист обіймає руками зігнуті ноги.

Capoeira: Заборонена форма танцювальної боротьби афробразилійських рабів із вільним набором рухів, що містила в собі техніки захисту та нападу і виконувалась в супроводі барабанного бою та співів. Вона була заборонена до 1930 року і лежить в основі брейкдансу та гіп-гопу.

Combinations (комбінації): Термін, що позначає поєднання різних силових рухів.

Crab (краб): Рух, подібний до Turtle, при виконанні якого ноги залишаються в жаб’ячій позиції.

Crabwalk (хода краба): танцюрист ходить в положенні краба.

Crazy Legs (божевільні ноги): инша назва для Airswipe; термін позначає багато поворотів Swipes, що накладаються один на одного.

Crickets (крикети): термін на позначення обертань, що за способом їх виконання дуже нагадують Handglides. Цей рух, однак, відрізняється тим, що вага тіла танцюриста тимчасово переноситься на руку на землі, в той час як инша рука в жодному разі не має торкатися землі. При хорошому виконанні Crickets справляють враження тривалих обертальних рухів.

Fistglide (ковзання на кулаку): Тісно пов’язаний з Handspin. Послідовність рухів така сама, як при Handspin. Різниця полягає лише в тому, що танцюрист крутиться, опираючись не на долоню, а на кулак.

Flare: Позначає кругові рухи на руках, які первісно виконувалися на коні. Назва походить від прізвища гімнаста Томаса Флера.

Flips (удари): Належать до силових рухів і включають всі форми перекидання. Сюди належать, наприклад, сальто і флік-флек.

Floats (поплавці): Належить до силових рухів. Корпус танцюриста тримається горизонтально над поверхнею, опираючись на руки. Floats можна виконувати лише в обертальних рухах. Якщо під час обертальних рухів руки випрямлені, а ноги зігнуті, ці рухи називаються Highturtles. Якщо під час обертальних рухів кінцівки підтягнуті до тіла, ці рухи називаються Turtles. Якщо рухи виконуються із випрямленими руками, їх називають Wulf.

Foot Work (робота стопи): синонім до Downrocks.

Freezes (замерзання): Належить до силових рухів. Цим терміном позначають заключну фігуру танцю. Складається враження, ніби танцюрист замерз у певній позиції і більше не в змозі рухатись. Танцюристи переважно придумають ці фігури самі. До найважливіших і найвідоміших Freezes належать Baby Freeze, Atornic Freeze i Share Freeze. Freeze переважно використовується як заключний рух.

Frontflip: Позначає сальто вперед, після виконання якого брейкер знову опиняється в початковій позиції.

Handglide (ковзання на руках): Під цим терміном розуміють горизонтальні повороти тулуба навколо своєї осі, під час яких лікті танцюриста впираються в корпус, а долоні стоять на землі.

Headspin (обертання на голові): Термін, що позначає обертання на голові навколо своєї осі.

Helicopter (вертоліт): Належить до Mills, синонім до Windmill. Обертання навколо осі корпуса, при якому ноги залишаються прямими.

High Turtles (високі черепахи): Належать до Floats. Корпус танцюриста в горизонтальному положенні обертається над землею. Руки танцюриста випрямлені, а ноги зігнуті.

Hollow Back: Термін позначає стійку на руках, при якій ноги вигнуті до спини.

Kip Up: Спочатку брейкер лежить на землі, потім намагається зайняти позицію стоячи, перекручуючись назад і викидаючи ноги в повітря. Верхня частина тіла відповідно слідує за ногами. Врешті-решт танцюрист знову стоїть на своїх ногах.

Kneespin (обертання на коліні): При Kneespin підлоги торкається лише одне коліно танцюриста. Инша нога витягнута в повітря. За допомогою відштовхування руками здійснюється обертальний рух. Якщо під час обертання забрати ногу з землі, збільшується швидкість обертання.

Locking (замикання): Виразна форма танцю, що нагадує сценки з мультфільмів. Перших танцюристів, які практикували цей напрямок в брейкдансі, мабуть, надихнув стиль Чарлі Чапліна.

Nadel: Виконується подібно до Windmills, але ноги не перехрещені, а навпаки – прямі. Руки відводяться від корпуса в напрямку до ніг.

Neckmoves (рухи шиєю): Ще один термін на позначення повороту Windmill.

Nutcrackers (Лускунчики): Windmill, при якому брейкер тримає руки між ногами.

Popping: Термін на позначення таких форм танцю, як Electric Boogie, Electro і Robot. Сюди належать також люди, що виконують роль живих манекенів у вітринах, а також вуличні аніматори. Стиль Popping виник незалежно від B-Boying на західному узбережжі США.

Pop-Locking: Змішана форма Popping i Locking, яка виникла у 80-ті роки на західному узбережжі.

Powermove (силовий рух): Позначає акробатичні рухи при танцюванні (напр., Backspin i Headspin).

Routines (шаблони): Позначає синхронне виконання послідовности рухів багатьма танцюристами.

Spins (обертання): Належать до силових рухів. Під Spins розуміють всі види обертання на частинах тіла по осі корпуса. Обертання на коліні називаються Kneespins, обертання на спині – Backspins, на голові – Headspins. Якщо танцюрист крутиться на руках, цей вид обертань називається Handspins або Handglides.

Spider (павук): Це рух, який вимагає великої рухливости. Танцюрист тримає коліно на своєму плечі, прямо біля вуха, і мусить втримати рівновагу на руках і ногах.

Suicide (самогубство): Смертельний стрибок; мається на увазі стрибок з положення стоячи на спину.

Sumos: Це Windmills, при яких руки обіймають коліна.

Supermans (супермени): Один з різновидів Windmills, який виконується на грудній клітині танцюриста. Руки при цьому широко розставлені.

Swipes (удари): Належать до силових рухів. Swipes – це горизонтальні обертання по осі корпусу, причому танцюрист поперемінно опирається на руки і на ноги.

Swirls (чорториї): Виконуються за допомогою різних частин рук, але тут B-Boy крутиться не за допомогою рук, а за допомогою передпліччя.

T-Flare: Термін, що означає те ж саме, що Flare, але ноги залишаються закритими.

Top Rocks: Танцювальні кроки, які виконуються стоячи.

Tornado (торнадо): Танцюрист робить звичайні рухи, щоб перестрибнути у Windmill. Як тільки він торкається спиною землі, то підтягує ноги, а потім різко їх виштовхує. Таким чином він виконує багато обертів без контакту з землею.

Trax: Змішана форма Headspin i Windmill. Голова постійно на землі, руки після кожного обертання впираються в живіт, щоб допомогти обертанню. Спина і живіт ніколи не торкаються землі! Існує багато варіяцій цього руху, як, наприклад, One-Hand-Trax, Elbow-Trax i т. д.

Turtles (черепахи): Належать до Floats. Танцюрист горизонтально крутиться над землею. Кінцівки при цьому підтягнуті до тіла.

Twists (обертання): Належать до силових рухів. Цим терміном позначають всі обертання навколо осі корпусу (повітряні стрибки).

Ufo (НЛО): Термін на позначення обертальних рухів, при якому руки випрямлені і не торкаються колін, при цьому ноги в жодному разі не мають контакту з землею.

Uprocks: Термін на позначення особливої форми танцювального кроку, що є підвидом Top Rockу.

Wulf (вовк): Належить до Floats. Танцюрист перебуває в горизонтальному положенні над землею, контакт з землею відбувається лише через руки.

Worm (хробак): Живіт танцюриста лежить на землі. Танцюрист робить корпусом хвилі, які починаються з голови і закінчуються на ногах.

Ninety-Niners (99ers) – дев’яностодев’ятники – належать до силових рухів і позначають обертання у положенні стійки на руках.

1990er: рух, при якому брейкер перебуває у стійці на руках і крутиться навколо власної осі, переступаючи з руки на руку.

2000er: перебуваючи у стійці на руках, брейкер починає крутитися навколо власної осі, потім раптом відривається всім тілом від землі і приземляється на ноги.

2001er: Обертання на тильній стороні кисті руки під час стійки на руках.

Переклала Ольга Кощієнко


ч
и
с
л
о

38

2005

на початок на головну сторінку