РЕДАКЦІЯ ЧИСЛА

Тарас Возняк (головний редактор)
Олесь Пограничний
Андрій Павлишин
Софія Онуфрів (куратор номера)
Вальтер Кауфман
Михайло Москаль
Олександр Кривенко
Вальтер Моссман
Микола Яковина
Андрій Шкраб’юк
Мирослава Прихода

незалежний культурологічний часопис «Ї»
число 11 / 1997
УКРАЇНА-ПОЛЬЩА
ДІАЛОГ НАД КОРДОНОМ

Видання цього числа стало можливим завдяки допомозі:

Фонду Гайнріха Бьолля (Берлін)
Міжнародного Фонду Відродження (Львів)
Інституту політологічних та культурологічних досліджень (Київ – Львів)
Компанії Ґердан (Львів)

ЗМІСТ
АВТОРИ ЧИСЛА
ПЕРЕСЛАТИ (PDF 1,8 Mb)

Вальтер Моссманн

Розмова про кордон

Надійшов час цієї розмови. Після перелому 1989 року це стало можливим. Спочатку вона буксувала, затиналася. Переобтяжена з обох сторін недовір’ям та непорозуміннями. Але як би там не було, ми не дозволили цій нитці перерватися, ми не залишили розмов, на вітряних мостах Драйзаму, на підземних берегах Полтви, в неоднакових і все-таки дивовижним чином споріднених містах-побратимах Фрайбурзі та Львові.

Друзі з двох европейських прикордонних реґіонів, що ще не знають один одного.

Я веду мову про Драйсклянд та Галичину, які були колись провінціями імперії Габсбургів, а після війни належали до двох світів – Сходу та Заходу – що протистояли один одному. Їх розділила Залізна Стіна, їх розкраяли національні та державні кордони (Німеччини та Франції або України та Польщі). Але тепер, з огляду на европейську інтеграцію, хоча і з часовим зсувом у півстоліття і за абсолютно відмінних умов, вони намагаються розвивати співпрацю, яка долає ці кордони.

Це число Журналу “Ї” об’єднує тексти доповідей, які обговорювалися на 1-й частині конференції “Розмови про кордони” (Фрайбург,10-12 жовтня 1997). Деякі тексти, опубліковані в інших виданнях, тут відсутні, наприклад стаття Томаса Гельда: Від погрому до масового винищення, надрукована у: LEMBERG -LWOW-LVIV, Boehlau Verlag 1995.

Той, хто знайомий з табу, що стоять на перешкоді історичного дискурсу не лише в Німеччині, але і в Польщі чи на Україні, бачить, де і як наші українські та польські автори наштовхуються на звичний у них вдома конвенціонізм. А взагалі читачі нехай згадають собі старе правило: книги говорять про те, про що мовчить, той хто їх пише.

Мовчання, може, і золото, але ми надаємо перевагу розмові, наприклад, про кордони.

На головну сторінку | Зміст | Архів часопису | Пишіть нам