на головну сторінку незалежний культурологічний часопис «Ї»

Еріка Вітер
ЧАС РАХУВАТИ ЧАС

                                             

 

     Ви коли не-будь складали пазли? А як на рахунок кулі з пазлів, коли 50% об’єму інформації приховано, 40% - спотворено кутом  зору і тільки 10% -  в межах ваших фізичних можливостей (почути, побачити, досягти, осягнути). Зміни, які проходять у сучасному світі, можуть бути малопомітні, як форма земної кулі для того, хто по ній іде. Тільки  на відстані можна помітити те, що можливо проявиться через деякий час. Те, що на площині бачиться одразу і рахується закономірним, узятий з іншого боку кулі пазлик  вражає і не вписується у рамки оточуючої дійсності. Простір, який складається з пазлів дійсності не відрізняється від фізичного світу, хоча і може мати інші закони, що надають можливості вибору. Чим вища точка огляду, тим більша площа кулі відкривається, але втрачаються деталі. Проте, щоб побачити інший бік кулі потрібно змінити точку зору.

 

Пазл 1 Розмисли

 

Цивілізації, які задихаються, вичерпуються швидше, ніж ті, котрі затишно влаштовуються у вічності.

Сіоран

 

Світ, у який ми швидко вступаємо, настільки далекий від нашого минулого досвіду, що всі психологічні гіпотези виглядають сумнівно. Однак абсолютно ясно, що могутні сили разом впливають на зміну соціального характеру – розвиток певних рис, придушення  інших і, таким чином, зміна всіх рис.

Е.Тоффлер

-------

При досягненні межі стиску історичного часу виникає завершення цілої епохи росту і як наслідок, зміна парадигми розвитку. Після демографічного переходу людство вступить в нову епоху свого розвитку при новій структурі часу і нульовому, або мінімальному чисельному рості (по оцінкам 10-12 млрд. людей).

С.Капіца. „У світі науки” 04, 2004. Демографічна революція і майбутнє людства.

Тип цивілізації визначається основними цінностями,  складником якої є її культурний код.

С.Капіца. Третя цивілізація.

-------

Необхідно змінити погляд на природу, як на об’єкт і ресурс для перетворюючої діяльності людини…

Суспільству  належить здійснити важкий перехід від установки на безупинний ріст речово-енергетичного споживання до економного використання ресурсів і формуванню нематеріального (інформаційного) споживання…

Шлях виходу з глобальних криз лежить через духовне відродження людини і створення нової системи цінностей.

Римський клуб

-------

Нерозуміння того, що основи економічної поведінки лежать у сфері свідомості і культури призводить до розповсюдженої помилки приписувати матеріальні причини  тим явищам у суспільстві, які по своїй природі в основному належать сфері духу.

Ф.Фукуяма

-------

Я давно переконаний, допоки не отримають промислового розвитку такі винаходи, як безпровідникова передача струму і телепортація, нічого нового очікувати не доводиться.

І.Ляшенко.”Інвестгазета” 01-07.12.2008. На порозі нового світу.

-------

Інтенсивний розвиток інформаційних технологій привів до домінування інформаційної  сутності  людини над біологічною... Внаслідок цього сучасна економіка, що будується на збільшені споживання і максимізації прибутку, з кризи вже не вийде... Календар Майя призначив кінець нашої цивілізації на 23 грудня 2012р. Саме на той час глобальна криза необоротно змінить ноосферу Землі. Після 2012 р. кардинально зміниться інформаційно-психологічна структура економіки, принципи її функціонування. Відтоді всі відомі методи управління і боротьби з кризами остаточно втратять будь-яку цінність...

К.Двойних. „Дзеркало тижня” №2, 2009. 2012 рік: інвестиція наприкінці цивілізації.

-------

Україна потребує зміни парадигми мислення. З історії науки знаємо, що ці зміни приходять ані швидко, ані легко. Вони є наслідком позанаукових чинників, насамперед появи нової реальності, яку не можна задовільно описати звичною науковою мовою,  та довгої і затяжної кризи, спровокованої цією неможливістю.

Я.Грицак. Життя, смерть та інші неприємності. Цінності.

-------

...Потрібно спробувати вибудувати для себе нову систему координат, нову шкалу цінностей і порядок взаємодії...

О.Морозов. „Дзеркало тижня” №45,2008. Криза чи повернення до витоків.

 

Пазл 2 Софізми

 

Книгарня Лілея НВ. Розмова:

Е.В: – Візьміть почитати Забужко.

В.Б: – Я не читаю жінок.

10.01.2009.

                                              Щось іще.

-         Поясніть мені механізм і наслідки протегування.

-         Це нелегко. Перш ніж розглянути складні його властивості, необхідно вивчити більш прості явища. Пам’ятаєте як Робінзон Крузо без пили взявся робити дошку?

-         Так, він зрубав дерево і потім, обтесуючи його з обох боків, довів до товщини дошки.

-         Він, як я думаю, довго працював над цим?

-         Цілих два тижні.

-         Чим же він харчувався увесь цей час? І що сталось із сокирою?

-         В нього були запаси їжі, а сокира повністю ступилась.

-         Дуже добре. Але ви напевне не знаєте, що в ту хвилину коли Робінзон прийнявся за роботу і підняв сокиру побачив дошку, викинуту на беріг хвилею?

-         Яке щастя! Він одразу кинувся до неї?

-         Це було перше його поривання, але він зупинився і почав сам з собою розмірковувати: „Якщо я піду по дошку мені доведеться тягнути її і я загублю багато часу на те,  щоб спускатись а потім залазити на беріг. Якщо я зроблю дошку своєю сокирою, це мені додасть роботи по її гострінню і насамкінець я зїм свою провізію, а це, в свою чергу третє джерело праці для мене – мені потрібно буде знову нею запасатись. Праця складає багатство. Зрозуміло, що я розорюсь, якщо візьму викинену на беріг дошку. Мені потрібно протегувати своїй особистій праці: і ще я зможу створити собі додаткову працю, - якщо піду і викину цю дошку назад у море!»

-         Ала ж це розмірковування абсурдне.!

-         Припустимо, що це так. Але тим не менше воно прийнято на озброєння кожним народом, який протегує собі забороною ввозу іноземних товарів. Він відштовхує дошку, яку пропонують йому в обмін за невелику працю, думаючи таким чином дати собі більше роботи…

-         Хіба Робінзон не розумів, що він може використати збережений час на щось іще?

-         Що саме?

-         Поки в людини є потреба і час, вона завжди знайде, що робити. Я не можу достеменно назвати усі роботи, якими він міг би зайнятись, та й нема потреби.

-         Чому?

-         Тому що, якби кількість предметів, необхідних для задоволення потреб сучасної Франції, могла б бути здобута в 10 раз меншою кількістю праці, тоді б ніхто  не міг визначити для яких нових потреб була б скерована збережена праця…Один би захотів краще одягатись, другий – кращу їжу, третій – отримати більше знань, четвертий – захотів би більше задоволень.

Ф.Бастіар. Економічні софізми. Щось іще.

 

* * *

Сьогодні я майструю корабель

який нікому не потрібен

Але мені потрібен час для майстрування корабля…

 М.Воробйов. Оманливий оркестр. Поезії.

-------

-         Ти будеш працювати на мене, а я буду платити тобі зарплату.

-         Як багато ти будеш мені платити? – спитав він.

-         Скільки ти порахуєш потрібним, - сказав я.

-         Плати мені за мій час … своїм часом, - сказав він.

К.Кастанеда. Подорож в Ікстлан.

-------

Варто тільки знайти щось, що могло б використовуватися і цінитися як гроші серед його сусідів, і ви побачите, що та ж сама людина відразу почне збільшувати свої володіння.

Дж. Локк

 

Пазл 3 Еліти

 

Загадка:

Складіть з шести сірників чотири рівносторонні трикутники.

 

Явище публічної дематеріалізації

Ми є свідками явища, яке – хочемо ми того чи ні – стало найважливішим фактом, детермінуючим сучасну культуру в Європі. Явищем тим є нехіть еліт до усіляких проявів публічного життя. Якщо вже еліти, в силу самої дефініції, повинні тягнути на власних барках тягар керування суспільним життям, явище це означає, що Європа переживає зараз найтяжчу кризу, яка може спіткати суспільство, народ, культуру. Історія не знає подібного випадку. Це є цілком нове явище, не знаємо уповні ані неминучих загроз, ані довготривалих наслідків, пов’язаних з цією кризою. Попри аналогію зі знаними в історії суспільними подіями, відомими як бунт мас, назву це нове явище бунтом еліт.

…Вражаючим проявом бунту еліт є публічна відсутність певної особливої  категорії осіб, які ще 15 років тому не злазили з телевізійних програм і сторінок газет, висловлювалися на будь-яку тему, аналізували, повчали, формували діагнози…однак надто швидко виявилося, що процес випадання з еліт інтенсифікувався, набрав швидкості, охоплює щоразу ширші кола.

G.G. Jotha. „Кінець кінцем”, 2008. Бунт еліт.

-------

32. Людина ось-ось позбудеться великого полюса – звички працювати. Кошмар капіталістичного суспільства – незайнятість. Кошмаром кібернетичного суспільства буде зайнятість.

34. Існує напевно тільки одне прийнятне вирішення. Енергію, яку вбирала в себе стара рутина праці, повинні увібрати в себе нова «рутина» освіти – як вивчення, так і навчання – і задоволення. Праця задля грошей, задля того, щоб могти тратити і насолоджуватися, повинна стати працею задля знань і можливості отримувати від них задоволення.

35. Еволюція має лягти на новий курс: переорієнтація мети, переакліматизація людини…

Дж.Фаулз. Арістос. Одержимість грішми.

-------

Насправді завдання художньої літератури, та й мистецтва загалом, - розвага, заповнення вільного часу, отримання задоволення…дедалі  менше людей читає, дедалі більше пише. Тому кількість художників, письменників зростає зі зростанням суспільного добробуту…Це теж заповнення вільного часу…Людини без розваги немає. Частина людської структури займається виживанням, але це мізерна частина. Значно більша частина переймається життям, а не виживанням. Вільний час, заповнення його можливостями самореалізації – бо ми скінченні, ми смертні…

Ми прагнемо, рухаємось, щось робимо…Але, що ми можемо про це говорити, коли в Україні велика задниця у ставленні до цього. Ми не в часі. Ми збоку. Поза тенденціями.

Ю.Андрухович. „Кінець кінцем”, 2008. Смерть із задоволенням.

 

Пазл 4  Довкола грошей

 

„Під час свого руху до державного казначейства безготівкова гривня використовується як засіб обігу. Нічого іншого вона зробити просто не встигає”.

К. Паливода

 

...гроші не просто товар,  гроші – це специфічний товар, універспльний посередник усіх товарів...

Поява й поширення безготівкових розрахунків і відповідних до них безготівкових грошових знаків змінило характер ринкових відносин.

З’явився поділ відносин на офіційні, тобто охоплені  тотальним державним контролем, і неофіційні (тіньові), які перебувають поза сферою державного нагляду.

Система подвійної валюти виникає тоді, коли держава встановлює незмінне цінове співвідношення двох різних грошових знаків, що перебувають в обігу. У цьому разі зафіксоване співвідношення:1 безготівкова гривня = 1 готівковій гривні.

Наявність системи подвійної валюти неминуче тягне за собою ефект, відомий як закон Грешема: „Гірші гроші витискують з обігу кращі”...найнепривабливіша валюта в нашій країні – це безготівкова гривня. Судячи зі швидкості обігу, одна безготівкова гривня, що потрапила в обіг, не пізніше як через тиждень використовується для сплати податків і опиняється в Держказнчействі.

Готівкова гривня використовується як засіб обігу та платіжний засіб... Далеко не завжди готівкова гривня виконує функції міри вартості... Оскільки готівковий долар США використовується населенням України як засіб нагромадження скарбів.., доля готівкової гривні – бути в основному засобом обігу... ні готівкову, ні безготівкову гривню учасники ринку не сприймають як повноцінні гроші...

Йозеф Шумпетер свого часу зауважив, що підставою емісії грошових знаків є приватна власність.

Нині інститут приватної власності в Україні є привілеєм невеличкої групи населення, яка має стосунок до головних промислово-фінансових угрупувань країни та міжнародних структур. Решта населення  країни живе в умовах...

К.Паливода.„Дзеркало тижня”,21.04.2007. Грошова система України і закон Грешема.

-------

…стосовно змішування фізичного з економічним (застереження Ф.Енгельса) , варто зупинитися на можливості залучення до економічного аналізу окремих понять фізики. Адже питання цін і тарифів загострилося переважно у зв’язку з цінами на енергоносії, котрі за своєю функцією в процесі виробництва виявляються через характеристики, що є категоріями фізики.

Тож чи є цивілізований науково обґрунтований шлях до того, щоб об’єктивно знати міру речам..?

Річ у тому, що в собівартості беззастережно враховуються ціни, утворені в різних сферах діяльності, а в кожній сфері є своя шкала цінностей. Саме тут бере початок диспаритет цін…обчислюючи собівартість, додають неоднорідні за шкалою цінностей ціни…

…спільним  знаменником може слугувати енергетичний еквівалент кожного агента чи продукту суспільного виробництва – кількості енергії, уречевленої в ньому… «Так, у США функціонує інститут енергетичного аналізу, прийнятий закон, згідно з яким федеральні програми повинні мати не лише грошову, а й енергетичну розрахункову частину. Інакше кажучи, американці в цьому питанні не довіряють навіть своєму «богові» - долару».

Проте…

починаючи з осягнення істини: «…до роботи можна примусити, до праці ж люди привчаються в міру розвитку самосвідомості, розумності і волі….Праці, іноді дуже великій і значущій, часто відповідає незначна на вигляд видима робота, наприклад праці керівника, ученого чи митця..., починаючи з осягнення істини, з досягнення добра і з творів мистецтва, досягається більшою працею і малою роботою» (Заповіти Менделєєва)

… можливість запровадження енергетичного аналізу в сфері матеріального виробництва не стосується інших сфер діяльності, таких як, наприклад, шоу-бізнес. Там своя шкала цінностей.

М Волошин.”Дзеркало тижня” 21.04.2007. Від простих дробів до траси Подолинського.

-------

Маючи капітал, людина робить ставку на науково-технічний прогрес, за допомогою якого він прагне «першу природу» перетворити у «другу», яка обіцяє йому світле майбутнє…Проте, всякий капітал створюється за рахунок «першої природи», яка має у собі всі перемінні ресурси: простір, час, речовину, енергію і різноманітність. Прирощуючи «другу природу», людина знищує «першу». При цьому приріст не компенсує втрати. Розвиток, у якому ставка робиться на ріст «другої природи» стає деградуючим.

Гроші представляють собою ілюзію, тінь реальних ресурсів, щоб вони не пропали, їх потрібно матеріалізувати. Проте людські потреби не безграничні, тому все що не може бути «проїдено», вкладається у будови століть: піраміди, перекидання рік, розв’язуються війни.

В.Межжерін. ”Дзеркало тижня”. Незатребувані уроки екології.

-------

Абсурдні уявлення про всесвіт породжують поняття на кшталт «дарового прибутку» Насправді, якщо «даровий прибуток» і виманений з чиєїсь кишені, обов’язково отримується як результат пограбування природи…сучасна економіка  прикладає усі зусилля для постійного  і надвисокого вкладання капіталів, «не помічаючи» свою незрівнянно високу залежність від енергії і природних ресурсів, і  дуже негативну тенденцію постійного зниження частки живої людської праці. Все це незворотньо веде і до інфляції, і до масового безробіття.

О.Гавриш.”Дзеркало тижня” 18.05.2002. Криві дзеркала цивілізації.

 --------

За логікою боргу , колообіг добра чи майна є не лише обігом „речей” .., але також цінностей або символів, які циркулюють.., свідомих чи неусвідомлених.

Ж .Дерріда. Дарувати час. Час короля.

--------

Кредит – це гроші. Пам’ятайте, що кредит - це гроші. Якщо людина залишає свої гроші у мене, цим самим вона дає мені проценти і надає право протягом цього часу робити з ними все, що я хочу.

Б.Франклін

--------

Найкращий спосіб зрозуміти теперішню кризу – це подивитись на неї як на боргову кризу. Уряду потрібно, і може бути, використати кошти з бюджету для побудови нової інфраструктури... Ми живемо у зовсім іншому світі з точки зору інфраструктури. Боргову кризу не можна лікувати, формуючи нові, ще більші борги. Це створить величезні проблеми для наступних поколінь...

Потрібно розуміти, що руйнування буде йти поруч зі створенням чогось зовсім нового. Якщо банківські структури не зможуть обслуговувати економіку, вони повинні будуть звільнити місце ... новим фінансовим інститутам... Тому виживання в умовах криз хедж-фонди можуть стати основою для нового покоління фондових менеджерів – більш гнучких...

Але виникають кризи не з причини про які говорив Маркс – у зв’язку з диспропорціями у розприділенні прибутків і багатств – а через людську психологію...

А.Кокшарв. „Експерт” №   Якою буде нова криза.

 

Пазл 5 Гіперпростір

* * *

Світ до нас – історія

Світ для нас – життя

Світ після нас – пастка

Е.В.

 

79. Деякі науковці твердять, що найточніший людський інструмент – математичний символ: з погляду семантики виявляється, що в деяких рівняннях присутня дуже аскетична справжня поезія. Але їхня точність – це точність в особливій сфері, абстрагованій…від реальної складності буття. Поезія не абстрагує свою сферу заради того, щоб бути точною. Наука – цілком легітимно – це точність за будь яку ціну; поезія –

теж цілком легітимно – всеосяжність за будь-яку ціну.

Дж.Фаулз. Арістос. Значення мистецтва.

-------

Поезія – це спосіб трансляції. Це чиста трансляція чогось, що відноситься до області над свідомого, говоріння. Поезія виникає в той момент, коли вимовляються слова, які являються одкровенням для того хто їх написав… Все ж таки головне в поезії те, що я б назвав світським одкровенням – це певне проникнення поета в сутності світу, які недостатньо системні, об’ємні і упорядковані, щоб сприйматись як філософія, або релігія.

Хтось сказав

-------

Сьогодні ми розуміємо, що праця Капіци не була цілком несподіваною. Більшість істориків науки, згадуючи працю Капіци, стверджує, що ідея про п’ятий вимір була абсолютно несподівана і оригінальна, просто як грім серед ясного неба… Однак їхнє здивування, очевидно, пояснюється браком знань про ненаукові праці містиків, літераторів та митців-авангардистів. Уважніший погляд на культурні й історичні умови дає підстави припускати, що праця Капіци не була такою вже несподіванкою…можливість існування вищих вимірів була чи не найпопулярнішою квазі-науковою ідеєю, що циркулювала тоді в світі мистецтва.

У цьому сенсі…і Капіца, і Нордстром незалежно один від одного …зазнали впливу ідей, які циркулювали в масовій культурі.

М.Кайку. Гіперпростір. Світи поза простором і часом.

-------

80. Наука завжди в дужках, поезія – ні.

93. Візуала стиль завжди вабить більше, ніж зміст, йому радше хочеться бачити, ніж розуміти…

94. Поети по суті своїй захисники порядку і смислу…

Дж.Фаулз. Арістос. Значення мистецтва.

-------

Ідея, як і гроші, - інформаційний комплекс. Він може мати будь-яку спрямованість, будь-які масштаби (від копійчаного бізнесу до проекту перебудови всесвіту), будь-яку конфігурацію.

С. Турищев

-------

Головне, чого нам нині не вистачає, - це універсальні гроші, стандарт цінності, здатний перекинути міст від минулого до майбутнього і пов’язати в одне розкидані частини людської раси....

Р.Манделл

 

Пазл 6  Час рахувати час

 

„Наступне завоювання світу відбудеться через третє відчуття”.

Сон, 2006 рік.

 

Гроші – це еквівалент кількості і якості енергії, вкладеної в товар або послугу. Якщо гроші є наслідком енергії, то виникає питання, що ж є причиною?

Хтось спитав

 

Спроба відповіді

 

Якщо гроші є наслідком енергії, тоді за формулою відносності Ейнштейна;

                                               Е=mс2

енергія дорівнює m масі тіла помноженої на квадрат швидкості с світла. У швидкості приховано час: с=s/t, де  s - відстань, t - час.

Якщо час t зменшується - швидкість c зросте і енергія E теж  зросте.

Енергія зростає зі зменшенням часу.

На одному кінці шкали розвитку людства науково-технічний прогрес, який зі зростанням продуктивності праці, зменшує присутність людини у виробничих процесах, а час - в операційних, технологічних, хімічних та ін. зменшується від годин, хвилин до секунд і мікросекунд. Прибутки і надприбутки (гроші) отримує власник  цього „процесу”. Чим менше людини і швидше процес, тим більше грошей. Гроші починають робити гроші.

 На другому кінці шкали існують творіння людства, в яких час розчиняється на відстані віків, або в ноосфері і тоді їх неможливо оцінити (Джоконда, єгипетські піраміди, „Спочатку було Слово”, теорема Ферма, таблиця Менделєєва, ..„бути чи не бути?” та ін.) Говорять що вони безцінні.

 При збільшенні часу, швидкість падатиме, а отже енергія прямуватиме до 0.

Об’єкт існує, але цінності він не має, вірніше неможливо скласти йому справедливу ціну у сучасній системі координат. Адже право приватної власності ( підставою для емісії грошових знаків, за висловлюванням Йозефа Шумпетера, є таж приватна власність ), захищає закон і має свою ціну.

А де ж людина? Максимально вивільнена прогресом з виробничих процесів вона стає носієм свобідного часу.

Е.В.

-------

Оскільки розум слугує фокусом накопичення елементів соціальної системи, джерелом її діяльності, він є умовою подолання і перетворення часу з об’єктивного на суб’єктивний. Сенс цього процесу полягає в тому, що розумна система, створивши сама себе шляхом збору в єдину дію своїх елементів, спрямовує зусилля зовні, на перетворення навколишніх об’єктів на суб’єкти своєї діяльності. Тобто „олюднює”, робить  „розумним” Універсум..., вносить Логос у вселенський Хаос.

Оскільки людство являє собою певну соціальну систему, то воно створює „свій час” . А якщо так, то частина часу системи стає підвладною йому у вигляді залежних від людей послідовних явищ...Існує два типи часу: один, об’єктивний непідвладний нікому, нестримний, репрезентуючий рівнодіючу всіх сил світу... і другий, підвладний індивіду,- є сферою його власної дії, в якій він має право змінювати стан речей. Останнє означає оволодіння часом, що стало головною рисою історії і суспільного прогресу...

В.В.Ільїн.  Фінансова цивілізація. Субєктивація сучасності: час і простір.

-------

Час – це гроші. Пам’ятайте, що час - це гроші.

Б.Франклін

------

Єдиною формою освоєння індивідуального часу так і залишається збирання подій

у певну сукупність, яка визначається життям і маркірується між датою народження і смертю. Накопичення біологічних років, яке оперує сумарними діями, входить у конфлікт із незмінно негативним результатом. Нескінченна безодня буття згортається до мінус-простору приватної біографії. Подолання цього парадокса багатоваріантне: філософське ігнорування – рефлексія феномену; зневажання старих і утворення нових формул. Однак виявляється і конструктивна реальність, котра зберігає віднімально-давальні параметри часу, але перевершує його найбільш фантастичні масштаби. Це гроші. Підвладні законам комбінаторних змін, знакової гри, вони можуть набувати максимально персоніфікованого характеру, постаючи одночасно надособовою категорією. (виділено Е.В.)

А.Л.Ястребов

-------

Дотепер цінність базується на матеріальній m частині  формули  Е=mс2, а прихованим часом t користуються банки та фінансові структури...

 Технічно і технологічно, в принципі, людина може добувати енергію з будь-якого виду і стану матерії: води, газу, нафти (матеріальним еквівалентом яких спочатку було золото). Те, чим не можна вповні володіти, або привласнити однією людиною чи групою „обраних”, залишається непідвладний і незмінний допоки час, він і може стати еквівалентом (маркером) майбутніх грошей. Я думаю, що пошук формули цього еквіваленту у доступну форму примітивно і  вже давно почався, чому є прикладом наші славні банки, які користуються часовими термінами; рік, місяць, доба, і успішно трансформовані у відсотки, депозити-кредити, які витікають з категорії боргу...  

Час людини (особи) стане міркою грошей. У тварин немає грошей, вони не працюють, не

змінюють світ свідомо, у них немає обміну і накопичення матеріальних благ, а отже немає грошей. Час без матерії не існує. Тільки людина усвідомлює час.

 Час мислиться людиною.

 Відійшовши у вічність зміст часу для неї втрачається і з собою вона нічого не забирає. Проте, про її існування, задане часом, нагадує частка перетвореної матерії, її нащадки і  зміна напрямку історії людства на яку вона вплинула, або не вплинула.

 

Час – найфундаментальніше інтуїтивно зрозуміле кожному поняття і разом  з тим найважче оприділиме.

 Найменша одиниця часу, якою вимірюється у перерахунку на гроші, для пересічного українського громадянина є 8-ми годинний робочий день, скорочений в умовах кризи до 2 годин на день, або 3-х днів на тиждень.

Е.В.

-------

Світ може ще не досяг можливостей введення єдиної глобальної валюти, але думка про це вже давно витає і є тільки питанням механізму реалізації і питанням часу. Криза - є той самий час коли фінансові ресурси лобі мають найменший тиск на впровадження інноваційних технологій і вибудови нової шкали цінностей.

Е.В.

 

 

 

 

 

 

Пазл 7  Інші гроші

 

У  записник Коломойцю:

„Встигнути приватизувати „Укртелеком”.

 

Банки стануть непотрібними. Потрібні будуть банківські операції.

Біл Гейтс

-------

Гроші – це „інформація про способи, якими ми обмінюємось енергією. Деякі неявні, вбудовані механізми у грошових системах мають соціальне значення…Усі гроші, що ми маємо, породженні боргом – хтось іде в банк і одержує позичку. Це протиставляє людей одне одному. Змагання вбудовується в систему грошей. Жадібність, груповий егоїзм і розпад співтовариства, на які всі скаржаться, корелюють з використанням конкурентноздатних систем грошей”.

В.Ільїн. Фінансова цивілізація. Фінансові смисли цивілізації.

-------

Гроші, як число і закон, належать до категорії мислення

О.Шпенглер

-------

Речовинна  символіка влади, матеріальна і явна, змінюється на ірраціональну систему відносин капіталіста з багатством...Фінансист має уявлення про свої гроші, але не може мати їх готівкою. Назва банку несе пам’ять про колишнього власника або засновника, не маніфестуючи справжніх господарів основних фондів...гроші проходять ще одну стадію формалізації, перетворюючись на засіб безготівкового розрахунку. Їх остаточна дематеріалізація – здатність переміщатись комп’ютерними мережами. Якісні метаморфози – золото – срібло - ...-папір-пластикові картки - комп’ютер...- вказують на процес знеособлення об’єкта.

А.Л.Ястребов

--------

...гроші стали скоріше ринком, а не  засобом для ринку. Тепер ринок – це рух „великого тіла самого капіталу, а не рух товарів, які встановлюють ставки валют... Більш значний і швидкий прибуток можна одержати на фінансових ринках, ніж на комерційних, тому що фінансову власність можна передати миттєво електронними засобами, в той час як рух потоку товарів між країнами може тривати тижні і місяці”. Фінансовий  ринок пропонує більш швидкі й великі прибутки, але він вимагає зовсім іншого мислення, іншої реакції на зміни, що відбуваються у дійсності, іншої людини.

В.В.Ільїн.  Фінансова цивілізація. Протолюдина – початок нової ери?

-------

Гроші – всього лише цифри, але цифри, які мають особливу ідеальну значущість, які відіграють у господарстві свою специфічну роль. Важливо лише, з чиїх голів виходять ці цифри, хто і навіщо на цю роль цифр погоджується, хто, чому і як цими цифрами користується... здобуваючи й можливість повністю розпоряджатися всім, у тому числі і людьми, їхнею працею, ініціативою, творчістю.

Ю.М.Осипов

-------

Гроші абстрактні,  твердив я, гроші – це те, що буде....це Протей ще більш мінливий, ніж Протей з острова Форос.

Х.Л.Борхес

-------

Крах великих банків засвідчив, що гроші зникають, вони ніщо. Усі речі, що здаються реальними, фактично виявляються другорядними.

Папа Римський Бенедикт ХНІ.” Контракти” №41, 2008.

---------

У грошовому мисленні також існують обєкти і субєкти. Одні через свої особисті якості утворюють гроші і керують ними, а інші містяться в них. Гроші фаустівського стилю – це виведена з економічної динаміки фаустівського стилю сила, і доля кожного індивіда (економічний бік його життєвої долі) залежить від того, чи є він завдяки своєму внутрішньому статусу частиною цієї сили, чи тільки протистоїть їй як маса.

О.Шпенглер

-------

Грошова ілюзія, тобто віра в те, що гроші являють постійну цінність, могла з’явитися тільки тому, що було марно турбуватися про зміни цінності грошей, оскільки з цим нічого не можна було вдіяти. Як тільки люди дістануть можливість вибору, вони уважно стежитимуть за всілякими змінами в цінності різних доступних їм валют.

Ф.А.Гаєк

-------

Фінансисти підтримують державу точнісінько так само, як мотузка підтримує повішеного..

Ш.Монтеск,є

 

Пазл 8  Філософія

 

* * *

Одинокість – одноокість у себе.

Вихід на дотик.

Е.В.

 

46. Над усією цією одержимістю грішми – цим жаданням рівного щастя – нависає чорна хмара приросту населення. Це останнє жахіття в нинішній ситуації.

41. Отже, перший обов’язок, якщо маєте  дозвілля, навчитись насолоджуватись ним. Це набагато важче, ніж нас упевнювали б оптимісти. Жодна профспілка ще не закликала своїх членів страйкувати заради зменшення платні чи продовження робочого дня, але такий час може настати.

44. Це – велика переміна, яка повинна відбутись у людській історії. Багаті суспільства повинні поділитись не тільки зайвиною грошей, ала й зайвиною дозвілля та освітніх можливостей.

45. Нічого цього не з’явиться, якщо його не запланувати: планування і переорієнтація наших систем освіти – понад усе.., безглуздо очікувати будь-якого морального прогресу перш, ніж будуть досягнуті успіхи в економіці. В деяких країнах такі успіхи значною мірою досягнуті вже тепер, проте нема й натяку на будь-які зміни в освітніх системах.

Дж.Фаулз.  Арістос. Одержимість грішми.

-------

...ми намагаємось сприймати стандарти та ідеали західного споживацького суспільства в той момент, коли сам Захід розглядає розумом своїх найпередбачливіших мислителів споживацьке суспільство як стихію прожерливого і змертвілого ставлення до світу та зосереджується на принципах сталого розвитку . В світлі ідей буддизму сталий розвиток має бути усвідомленим і осягнутим як морально-історичний вектор, як необхідність руху від матеріальної цивілізації до духовного суспільства,  …факт самозбереження людини через її самозміну.., йдеться про необхідність переходу від ери «гомо фабер» (людини, що виробляє) до ери «гомо модератус» (людини поміркованої). Самообмеження  є природною формою поведінки й самого способу життя у світі обмежених можливостей.

Ю.Саух.”Історія. Філософія. Релігієзнавство”. Буддійська «єдність» людини і світу як інтенція екоетики та філософії сталого розвитку.

* * *

Тільки той хто будував мисленно не будуючи

Може похвалитись що не помітив як руйнував.

 

* * *

Розвивайте те чого не існує

Тільки так ви розвиваєте дух

М.Воробйов „Оманливий оркестр”, поезії

 -------

Феномен особистості як суто духовної сутності досліджував …український мислитель кінця ХХ століття Павло Верісаг… У особистості він виокремлював такі суттєві ознаки як логіка та інтуїція, завдяки яким інтелект віддзеркалює реальність цілісно і адекватно. Онтологічний підхід до особистості дозволив філософу виявити її структурну складність («багатовимірність»), а також намітити можливості її самореалізації у Всесвіті… Духовна особистість є вільною (автономною) істотою, але соціально вона не може бути автономною ніколи, природно ж вона завжди підвладна законам матерії, тобто є «мислячою матерією».

«Історія. Філософія. Релігієзнавство». №3

------

Перенаселеність світу довела до того, що в одній людині живе багато людей.

Єжи Лєц. Незачесані  думки. Афоризми

 

Пазл 9 Протолюдина

 

* * *

Раб прагне втечі

Вільний свобідний вибору залишатись

Залюблений приречений повертатись.

Е.В.

 

Звільнивши нарешті свої монетарні системи від золотих ланцюгів, усі країни використовують тепер гроші, котрі не конвертуються ні в що, окрім грошей інших  країн, причому всі ці гроші виникають практично безплатно – простим торканням до клавіші комп’ютера. У вас більше немає грошей, справжність яких можна визначити за допомогою пробірного каменю.

П.Бернстайн

-------

Оволодіння часом стало умовою зміни людини...Поза тим, соціальне (яке сьогодні є фінансово – економічним ) наповнення постмодерного часу справді привертає нашу увагу до творчого...конструювання майбутнього.

В.В.Ільїн.  Фінансова цивілізація. Субєктивація сучасності: час і простір.

------

Одна з найбільш сміливих ідей українського антропокосмізму, яку захищав В.І.Вернадський, - ідея автотрофності, тобто повної самодостатності індивіда у своєму обміні речовин з природою, у тому числі – можливість отримувати енергію та їжу із води, грунту і сонця ( за прикладом фотосинтезу у рослин).

«Історія. Філософія. Релігієзнавство». №3.

-------

…З вирощених в культурі клітин серцевого м’язу щура ними  (японцями) був створений сферичний пульсаційний мікронасос, якому непотрібне зовнішнє джерело живлення, електроди і стимулятори…. Енергію цим клітинам постачають поживні речовини, які знаходяться в оточуючому середовищі… Дослідникам поки що не вдається встановити, що саме змушує усі клітини синхронно пульсувати, як тільки починає пульсувати одна із них…(виділено Е.В.)

Т.Хорняк. „У світі науки” №8, 2007. Мікросистеми із серцем.  

-------

Ще у 1960-1970-х дослідники почали здогадуватись про те, що серце – не тільки улюблений внутрішній орган сентиментальних письменників і не просто насос, який перекачує 5-5,5 л крові за хвилину. Насправді серце має свій власний розум і здатне проводити деякі самостійні дії, наслідки яких для людини досить відчутні. Зв'язок серця з головним мозком - двосторонній і, що найдивніше, воно передає набагато більше сигналів ніж приймає… «Заший очі, нехай серце стане твоїми очима», - писав суфійський поет Румі.

В.Ченський. „Компаньйон” №10, 2008. Пульт управління собою.

-------

Мабуть, тільки наш мозок вписується в інформаційний і трансформаційний пейзаж майбутнього, де замість біоматерії та живої тканини будуть надпровідні нитки, мережі, нейрони, транзистори, по яких ітимуть сигнали, імпульси волі та бажання. Провісником цього майбутнього образу людини є валютний ринок. Він охопив увесь світ подібно мережі і як будь-яка мережа...утворює ринок кіберпростору, не пов’язаний з необхідністю щось сіяти, збирати, виробляти, обмінювати. Валютний ринок не знає ніяких зволікань – його угоди здійснюються миттєво...Осягнути це здатна сучасна людина, тобто постлюдина, спрямована на протожиття й необтяжена духовними забобонами…

Протей – бог морів і хвиль у давньогрецькій міфології, здатний набувати образи різних істот, перетворюватись на вогонь, воду, дерево, тварин. Цивілізація майбутнього протеїчна, оскільки вона складається з потоків енергії і інформації, які легко змінюють свою матеріальну форму в конкретних умовах проходження через те чи інше середовище...  матерія, енергія та інформація може набувати вигляду формули, чека, організму, світлового променя, квантової взаємодії. В контексті сучасної науки матерія виступає скоріше як принцип полонення, зв’язування енергії та інформації, які все з більшою легкістю, як Протей, звільняються від цих пут.

В.В. Ільїн. Фінансова цивілізація. Протолюдина – початок нової ери?

 

* * *

Доплітається велика мережа

І забереться все

М.Воробйов „Оманливий оркестр”, поезії

-------

36. Єдиними людьми, спроможними витримувати безліч вільного часу без шкоди для суспільства, досі були ерудити, студенти, науковці і митці, різнобічно культурні люди. Єдиний труд, який ніколи не може закінчитись, - гонитва за знаннями і вираження їх.

Дж.Фаулз. Арістос. Одержимість грішми.

 

-------

Не прості, а електронні медичні паспорти матимуть усі без винятку мешканці Івано-Франківська. В цю загальну комп’ютерну мережу ( офіційна назва – інформаційна мережа здоров’я людини) будуть заносити дані про кожного пацієнта… Таким чином, відповідно до проекту МОЗ, поступово створюватимуться електронні медпаспорти всіх городян (плюс пілотні Харків, Дніпропетровськ, Луцьк). Інший напрям цього проекту запрацює вже з лютого в Івано-Франківському пологовому будинку. Перші електронні паспорти «отримають» новонароджені (…електронний медичний паспорт – це носій інформації про стан здоров’я людини, починаючи від часу виношування і до смерті). Щоправда на руки городянам їх не видаватимуть. Доступ до електронних медпаспортів  матимуть лише…Зберігатимуть інформацію – у вигляді чіпів чи на дисках…

Н.Кушніренко «Галицький кореспондент» №3, 2009. Кожному Франківцю – медичний паспорт.   

 

 

 

 

 

 

 

 

Пазл 10 Арт

 

Зі щоденника Е.В:

„Виставити на аукціон картину „Світлана”, „Жабка” чи „Сімейство К”?

 16.01.2009.

У щоденник Пінчуку :

„Купити картини „Світлана”, „Жабка” і „Сімейство К”.

 

Гроші перетворились у фіктивну величину. Якщо гроші не потребують більше еквіваленту, тоді їх можна творчо створювати.

Хтось сказав.

-------

3. Найкраще можна перемогти час – а отже, і немо – за допомогою мистецтва. Воно створює той позачасовий світ сукупного інтелекту, де кожен артефакт – сучасний і майже безсмертний настільки, наскільки взагалі може бути безсмертним предмет у космосі,  де безсмертя немає.

4. Ми входимо до ноосфери через творення – і тим самим її створюємо – або через переживання – і тим самим у ній існуємо…

7. Час - довговічність артефакту – стає фактором його краси. Цінність предмета як етичного об’єкта переплітається з його цінністю як свідчення – або носія інформації – про давню добу...

8. Чим старіший артефакт, тим більш він позачасовий.., і чим новіший – тим менш. Якщо артефакт новий – не старіший року – то він не має в собі нічого від  краси й корисності того,  який уже пережив час; але він може  бути красивим чи корисним як річ, здатна подолати час...

Д.Фаулз. Арістос. Значення мистецтва.

--------

...ми лиш дотична причина того притоку багатьох мільйонів доларів, які виробництво фільмів, за нашими творами, принесло у післявоєнну економіку країни...

Д.Фаулз.  Екранізація „Жінки французького лейтенанта”.

-------

На Землі побудований і вже має своє історичне місце новий світ, він же інший світ, тобто неприродний світ, мало того, він переважно сам по собі світ.

Ю.Осипов

-------

Осередками появи потужного мистецько-культурного струму з давніх давен є міста-паразити, в яких концентруються сотні тисяч  нероб. Західноукраїнські міста поступово стають веселими паразитарними центрами. Містами, які є туристичними майже без туристів. А нафіга, питаємося, вони здалися?  Половина населення наших міст й без того живе туристичним життям. Вивчає визначні пам’ятки розважальної індустрії власного місця  мешкання...У містах тим часом догнивають мертві радянські виробництва. Заводські корпуси підприємливі люди перетворюють на гіпермаркет та навчальні заклади...

...Адже сама по собі концентрація молоді в паразитарному суспільному просторі – потужний реактор для виникнення „нового”... молодь концентрується не на заводах, а в розважальних та торгівельних  частинах міст. Концентрується не для роботи, карєри чи там напруженого навчання а, переважно, задля імітації діяльності, розваг, легких заробітків та пошуків сексуальних партнерів...

В такому тусовочному реакторі може виробитися культурний плутоній...

В. Єшкілєв. «Сноб» №1, Міста-паразити.

-------

У цій ситуації на часі згадати про „вічні цінності” – про інвестиції у твори мистецтва....Новий об’єкт інвестицій тільки опановується українцями. Картини, написані українськими художниками 50-100 років тому, нині дуже складно знайти, їх стає дедалі менше.

Спаду на антикварному ринку найближчими роками фахівці не прогнозують, стабільне і стрімке зростання цін триватиме...особливо на тлі світових криз та галопування інфляції.

А.Святенко.”Дзеркало тижня”№45,2008. Гарні інвестиції. Новий для України фінансовий інструмент – арт-банкінг.

-------

Цивілізація Третьої  хвилі... сприяє індивідуальному розвитку, вона схвалює (а не тільки пригнічує) расову, регіональну, релігійну й культурну різноманітність... Цивілізація, котра не віддає всі свої сили й енергію ринку. Цивілізація, здатна спрямувати сильні пристрасті в мистецтво. Цивілізація, яка стоїть перед безпрецедентним в історії вибором (зокрема між генетикою і еволюцією) і необхідністю вироблення  нових етичних і моральних норм, на основі яких цей вибір можна буде здійснювати. І нарешті, це демократична і гуманна цивілізація, яка підтримує рівновагу з біосферою і не потрапляє в небезпечну економічну залежність від іншого світу. Досягнути всього цього – велике завдання. Але реальне.

Е.Тоффлер

-------

Мораль культури – це та, якою володіють, мораль цивілізації – та, яку шукають.

О.Шпенглер

 

PS

Можливо не всі пазли достосовуються одне до одного, адже куля (особливо земна) крихка річ, тому, шановні, можете взяти довільний пазл навколишнього світу і рухатись у любому напрямку і...„До суми власної мудрості обережно додавайте чужу глупоту”. Тільки...

 

* * *

Час – тік-так

Серце – тук-тук

Життя – стук-грюк

Вічність – хлюп-хлюп.

    

PPS

Сірникова відгадка:  трикутна пірамідка.

Вітаю, Ви у гіперпросторі!

29.01.2009.

 

 

На початок